Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kuruyan ciltlere kış bakımı zamanı

Yazın cildinize zarar veren tüm olumsuz etkenlerden, uygulanan birkaç yöntemle kurtulmak, kışa daha sağlıklı bir ciltle girmek mümkün.

Giriş Tarihi: 14.11.2014 11:40
Kuruyan ciltlere kış bakımı zamanı
Yaz aylarının sona ermesiyle güneşin altında geçen günlerin kazandırdığı canlı bronz tenler, yavaş yavaş rengini kaybetmeye, donuk bir hale gelmeye başlıyor. Çünkü hayat kaynağı ışığın bu kez olumsuz etkileri ortaya çıkıyor. Yazın olumsuz etkilerine maruz kalan cildimize zamanında müdahale edemediğimizde ise cildin genç kalmasını sağlayan elastin ve kollajen proteini zarar görüyor. Ve cilt hızla yaşlanarak, üzerinde gözle görülür lekelenmeler ortaya çıkıyor.

Dr. Sadiye Kuş, tam da bu noktada yaz mevsiminin olumsuz etkilerini üzerimizden atmak için önemli bilgiler paylaştı.

GENÇLİĞİNİZE GÜVENMEYİN

"Şimdi gencim, sonra kendimi korurum, yaşasın güneş" diyenler yanılıyor. Yaş ne olursa olsun cildi korumanın ve özenli bakımın uzun vadede geç yaşlanmayı sağlayacağını vurgulayan Dr. Kuş, "Yaşla beraber hücre döngüsünün yavaşlamasıyla cildimizde ince çizgiler oluşur ve kollajen her yıl %1 oranında azalır. Eğer erken yaşlarda olumsuz etkenlere karşı önlem almazsak, önlem alan bir kişiye göre cildimiz bunları daha fazla ve yaşımıza göre daha erken yaşar" dedi.

CİLDİNİZİ NEMLENDİRMEYİ İHMAL ETMEYİN

Yaz boyunca tahriş olan cildinizi iyileştirmek ve kışa daha sağlıklı hazırlamak için cildinizi kurutmayan ve köpürmeyen krem formunda bir yüz yıkama ürünü kullanmak gerekiyor. Hafif asid karakterde, nemlendirici özelliği olan bir tonik tercih etmemiz gerektiğini belirten Dr. Kuş, yaz sonunda cildi ölü hücrelerden arındırmak, ışıltılı bir görünüme kavuşmasını sağlamak için, cildin doğal dengesini bozmayacak, pH dengeli eksfolye edici bir ajanla nazikçe haftada 1-2 gün peeling yapmayı önerdi.

Öte yandan, gece yatmadan önce nemlendirici maske uygulamak ve SPF15 olan bir güneş koruyucuyu da kış boyu günde birkaç kez tekrarlayarak kullanmak gerekiyor.

SU İÇMEK CİLDİNİZE DE SAĞLIK KATIYOR

Günlük hayatımızda yapacağımız ve değiştirebileceğimiz küçük ve basit alışkanlıklar sayesinde de cildimizi korumak mümkün. Günde 8 bardak su içmek cildimizin daha sağlıklı olmasını sağlıyor.

Yediklerimize de dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Kuş, antioksidan içeriği zengin, basit karbonhidratlı yiyecekler tüketmemizi önerdi.

Omega 3'ün cildimiz üzerinde oldukça olumlu etkileri olduğunu belirten Dr. Kuş, yağlı balıklar ve ceviz tüketiminin dışında doktora danışarak omega-3 takviyesi alınmasının da altını çizdi.

DAHA GENÇ VE SAĞLIKLI BİR CİLT İÇİN KLİNİK DESTEK

Cildinize yapacağınız dışarıdan veya içeriden önlemler dışında alanında profesyonel bir kliniğin desteğiyle uygulayacağınız PRP, mezolift, dermapen ve BBL ile yazın tüm olumsuz etkilerinden birkaç seansla arınmak mümkün oluyor. Özellikle PRP, mezolift, dermapen üçlüsünün cildi zedelemeyen dost yöntemler olduğunu belirten Dr. Kuş, hasta açısından çok rahatsızlık verici olmadığı için hassas ciltlerde de uygulanabildiğini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kuruyan ciltlere kış bakımı zamanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN