Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınların korkulu rüyası: İdrar tutamama

Giriş Tarihi: 29.11.2014 14:38
Kadınların korkulu rüyası: İdrar tutamama

Kadınların sosyal yaşamını olumsuz etkileyen idrar tutamama sorununun çeşitli hastalıklara neden olabileceği belirtildi.

Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Kadir Vehbi Baykal, istatistiklere göre Türkiye'de her dört kadından birinin idrar tutamama sorunuyla karşı karşıya kaldığını söyledi.

İdrar tutamama sorununun mesaneden kaynaklanıyor olabileceğini belirten Baykal, "Gece uykudan uyandıracak kadar idrar yapma isteği varsa ve bazen tuvalete yetişemeden idrarı kaçırmanıza sebep olabiliyorsa mesane depolama işlevini iyi yapamıyor demektir. Mutlaka bir üroloji uzmanı ile görüşmelisiniz" dedi.

Baykal, yaşlılarda, gebelik sırasında, normal yoldan zorlu ve çok doğum yaşayanlarda, obezite, sistematik hastalıklar, diyabet, damar hastalıkları yaşayanlarda, iskelet sistemi hastalıklarında, akciğer rahatsızlıkları, menopoz durumunda idrar tutamama sorununun ortaya çıkabildiğini dile getirdi.

Prof. Dr. Baykal, bu sorunu yaşayan kadınların bir ürolog kontrolünde idrara çıkma günlüğü tutması gerektiğini aktardı. Tedavi sürecinde kullanılacak ilaçların bazı kişilerde yan etkilere neden olabileceğini vurgulayan Baykal, şöyle devam etti:

"Yan etkilere maruz kalma durumunda kadın, doktoruna başvurmalıdır. Öte yandan, hastalık tedavi edilmezse bazı sonuçlara yol açabilir. Bunların başında hayat kalitesini belirgin olarak bozuyor. Depresyon, diyabet, hipertansiyon gibi sonuçlara da yol açabiliyor. Yapılan çalışmalarda haftada bir veya daha fazla sıkışma tipinde idrar kaçıran yaşlılarda düşme ve kırık olasılığı yüzde 26-34 artmıştır."

"HAYAT TARZI DEĞİŞMELİ"

Baykal, kadınların "korkulu rüyası" haline gelen idrar tutamamanın yaşamlarına olumsuz yansıdığını aktardı. Bu sorunla karşı karşıya olan kadınların sağlığına kavuşması için hayat tarzında değişiklik yapması gerektiğini aktaran Baykal, şöyle konuştu:

"Sık idrar ve tutamama durumlarına uyaranları ortadan kaldırmanın önemi büyüktür. Örneğin evde ya da iş yerinde damlayan musluk veya su sesi ortadan kaldırılmalıdır. Fazla kilosu olan hanımların kilodan kurtulması gereklidir. Stres de idrar kaçırma sorunu yaratabilir. Stres bir kenara bırakılmalı, sıvı kullanımı da kararında olmalıdır. Kadınlar, idrar tutamama durumuna karşın aşırı kafeinli içeceklerden kaçınmalı, özellikle bol fibrinli gıdalar tüketmelidir. Sigaranın bırakılması gerekir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınların korkulu rüyası: İdrar tutamama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN