Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tiroid kanseri en çok kadınları yakalıyor

Giriş Tarihi: 29.11.2014 16:52
Tiroid kanseri en çok kadınları yakalıyor

Uygun tedaviyle yok olan tiroid kanseri kadınlarda daha fazla görülüyor. Ancak bu hastalık ömür boyu kontrol gerektiriyor.

Tiroid kanserlerinin çoğu tedaviyle yok olan bir türdür ve kötü seyirli değildir. Yapılan ameliyat ve radyoaktif iyot tedavisiyle çoğu yok olur ve hastanın yaşam süresini kısaltmaz. Ancak, tedaviyle kanser yok olsa bile ömür boyu kontrollere gitmeniz gerektiğini unutmamak gerekiyor.

Her yaşta rastlanabilen tiroid kanseri kadınlarda erkeklere göre 2 kat daha fazla görülüyor. Gayrettepe Florence Nightingale Hastanesi, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümünden, Prof. Dr. Sait Gönen, "Çoğu kanserde olduğu gibi tiroid kanserinin nedeni tam olarak bilinmemektedir. Diğer kanserlerde olduğu gibi radyasyona maruz kalmak tiroid kanser sıklığını artırır. Son yıllarda yapılan araştırmalar tiroid kanserlerinde bazı genetik bozuklukların önemli rol oynadığını göstermiştir" dedi.

BELİRTİ VERMİYOR

Bir kısmında boyunda bir şişlik gelişiyor; çoğunda ise bir nodülden yapılan biyopsi sonucu kanser saptanıyor. Biyopsi normal çıktığı halde ameliyat edilen bezin nodül dışındaki bir alanında bazen milimetrik boyutta küçük kanser odağı saptanabiliyor. Tiroid bezinin hızlı büyümesi ve sert olması kanser şüphesini doğurduğu gibi ses kısıklığı ve boyunda lenf bezlerinin şişmesi de kanser şüphesini artırır.

ÇOCUKLARDA BİLE RASTLANIYOR

Papiller, tüm tiroid kanserlerinin % 75-80'ni oluşturuyor. Papiller kanseri her yaşta ve çocuklukta da görülebilir, ancak 30-40 yaşlarında sıklığı artar. Hastaların yarısında tiroid bezinin birçok yerinde aynı anda papiller kanseri bulunabiliyor. Tiroid kanseri boyundaki lenf bezlerine ve akciğere metastaz (yayılım) yapabiliyor. Bu kanser daha çok lenf bezleri yoluyla yayılıyor. Papiller kanseri tiroid bezinde uzun zaman sessiz kalabiliyor, hiç bir şikayet ve belirti vermeden hatta ölüme neden olmadan yıllarca mevcut olabiliyor.

AMELİYAT OLUN KURTULUN

Tüm tiroid kanserli hastalarda (tümör çapı ne olursa olsun) mutlaka uygulanması gereken dört tedavi basamağı vardır.

1. Ameliyat: Ameliyatla tiroid bezinin hepsi çıkarılır.
2. Radyoaktif iyot tedavisi: Ameliyattan 4-6 hafta sonra radyoaktif iyot tedavisi yapılır.
3. İlaç ile tedavi
4. Belirli aralarla takip: Bu tedavi basamakları uygulanan tiroid kanserli hastalarda kanser çoğunlukla yok olmaktadır. Ancak ameliyat yetersiz yapılırsa veya tiroid bezinin hepsi alınmaz ise; yahut da radyoaktif iyot tedavisi yapılmaz ise kanser nüksü sık görülmektedir.

Kaynak: Akşam

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tiroid kanseri en çok kadınları yakalıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN