Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Parlak saçlar için 11 altın kural

Giriş Tarihi: 13.12.2014 17:35
Parlak saçlar için 11 altın kural

Güçlü ve güzel saçlara sahip olmak zor değil. İşte o 11 altın kural...

Saç, bir kadının yalnızca süsü değil kimliğidir. Usta bir kuaför sadece bir kadının saçına bakarak onun kişiliğini ve hayat hikayesini okuyabilir.

Çünkü kendine saygısı olan ve güzelliğine önem veren her kadın saçlarına gereken özeni gösterirken, sönük kişiliği olan ve güzelliğine zaman ayırmayan kadınlar saçlarına gereken ilgiyi göstermez. Siz de saçlarınızın parlak ve muhteşem kişiliğinizin aynası olmasını istiyorsanız, bu 11 altın kuralı uygulayabilirsiniz.

İşte o 11 altın kural...

- Saçınızı seyrek yıkayın. Fazla yıkamak saçı kurutur, kırılarak yıpranmasına neden olur. 3 günde bir yıkamak büyük şehir yaşamanın kirli havasında zorunludur. Temiz bir çevrede yaşama olanağınız varsa bunu 5 günde bire çıkarabilirsiniz.

- Ergenlik çağındaysanız ya da yağlı ve kepekli bir saçınız varsa saçınızı 2 günde bir yıkamanız gerekir.

- Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit ve koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak suyla yıkamayın. Ilık suyu tercih edin.

- Saç kurutma makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmayın. Yüksek sıcaklık, fön çekmek ve aşırı sıcak maşalarla saçı şekillendirmek zararlıdır.

- Saçınızı çok gergin bağlayan ağır toka ve taçlar kullanmayın. Bu şekilde kullandığınız toka ve taçlar saçlarınızın köklerinden çekilmesine ve kopmasına neden olur.

- Saçınızı sabunla yıkamayın. Sabun alkali içerdiği için cildi kurutarak mantar ve bakteri üretimine neden olur.

- Saçlı deri tipinize (normal, kuru, yağlı) göre şampuan seçin.

- İkisi bir arada şampuanları kullanmayın. İkisi bir arada şampuanların kullanımında saç kremi saçta kalması gerektiğinden daha az süre kaldığı için nemlendirme etkisi yeterince olmaz.

- Saçınız çok kuruysa 10 günde bir maske uygulayın.

- Saç dökülmeniz yoğunsa saçınızı beslemek için dermatoloji uzmanınızın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B, D vitaminlerini içeren destek ilaçları kullanın.

- Saçınızda sedef, egzama gibi özel bir hastalığınız varsa ya da dökülme gibi bir problem yaşıyorsanız dermatoloğunuzun önereceği kükürt ve katran içeren; mantar ve bakterilere karşı koruyucu özelliği olan ilaçlı şampuanları kullanın.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Parlak saçlar için 11 altın kural
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN