Göğüs küçültme ameliyatı kanserden korur

Estetik ve plastik cerrahi uzmanı Op. Dr. Ayşegül Sivri göğüs estetiği hakkında bilgi verdi.

Giriş Tarihi: 7.1.2015 17:05 Güncelleme Tarihi: 7.1.2015 17:07
Göğüs küçültme ameliyatı kanserden korur

Kadınlar çoğu zaman göğüslerinin küçük, büyük ya da sarkık olmasından şikayet ederler. Küçük ya da hiç göğsü olmayan kadınlar çoğu zaman özgüven eksikliği ve dolayısı ile mutluluk sorunları yaşadığını belirten Op. Dr. Ayşegül Sivri, büyük göğüslü kadınların ise bel ve boyun ağrıları, göğüs altında oluşan pişik ve mantar enfeksiyonları, sutyen askı izleri, yatarken ağırlığa bağlı nefes alma zorluğu, birtakım uyuşukluklar ve tabi ki asosyal kişilik bozuklukları ile karşı karşıya kaldığını ifade etti.

Peki göğüs ne anlama gelmektedir? Neden bu kadar önemli bir organdır?

Op. Dr. Ayşegül Sivri tarih boyunca göğüslere pek çok anlam yüklenmiştir, dedi ve ekledi; "Süt üretiminden dolayı bereketin simgesi, bir bebek için besin kaynağı, göğüsler aynı zamanda kadın vücudunun en çıkıntılı bölümdür ve bu özelliği ile de kadınlarda oldukça dikkat çeken bir bölgedir" dedi.

Küçük göğüslü kadınlar dişiliklerinin eksik olduğunu düşünüyor!

Göğüs kadınlık simgesi olarak görüldüğü için küçük göğüslü kadınlarda bilinçaltındaki göğüs algısının zaman içinde ciddi zarar gördüğünü söyleyen Dr. Sivri, bu durumun psikolojiyi ve sosyal hayatı olumsuz yönde etkilediğini ekledi. "En nemlisi de beğenilmeme korkusu, buna bağlı olarak kurulan sağlıksız ilişkiler ve sonucunda ise farkında olmadan evlilikler erteleniyor" dedi.

Büyük göğüslü kadınların çilesi de büyük!

Aşırı büyük göğüsler kadınlar için yaşam kalitesini ciddi azaltan bir durumdur. Memenin yarattığı ağırlık etkisi yıllar içinde kadında geri dönüşümü olmayan hasarlara yol açmaktadır. Op. Dr. Sivri, "Bu kadınları anlamanın en etkili yolu boynumuza 5 kiloluk bir ağırlık takarak 5 dakika yürümemizden geçer" dedi ve ekledi: "Ağrının ve konforsuzluğun ne olduğunu ancak o zaman anlarız. Kısacası büyük göğüsler, kadınlarda ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getirmektedir."

Peki ideal göğüs boyutu ne olmalıdır? Ve bu boyuta nasıl kavuşulur?

İdeal göğüs boyutu kişiye özel bir kavramdır. Kişinin kilo, boy, omuz ve kalça genişliği ile ilgili bir ölçüdür. Ayrıca kişinin kendi görüşleri de ideal göğüs boyutuna karar vermede önemlidir. Op. Dr. Ayşegül Sivri, "Göğüs estetiği olarak ülkemizde ve dünyada en sık yapılan operasyon göğüs büyütme ameliyatıdır" dedi ve ekledi: "En sık kullanılan metot ise silikon protez ile yapılan göğüs büyütmedir."

Op. Dr. Sivri ayrıca "Silikon protezler sayesinde göğüsler vücut ile uyumlu doğal görünüme kavuşurlar. Göğüs küçülme ameliyatı ikinci sırada gelir. Bu operasyon ile göğüsler küçültülerek vücut ile uyumlu boyuta çekiliyor. Ameliyat esnasında her bir göğüsten 2 kiloya kadar doku çıkarılabiliyor. Göğüs küçültme operasyonu sayesinde kanser oluşturabilecek dokular azaltıldığı için aynı zamanda meme kanserinden koruyan bir operasyon olduğu unutulmamalıdır" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göğüs küçültme ameliyatı kanserden korur
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN