Sorunsuz bir ayrılık yaşamanın yolları

Ayrılık hiç kimse için kolay değil. Zaten zor olan bu süreci daha da dramatik bir hale getirmemek için biraz çaba göstermeniz yeterli.

Giriş Tarihi: 20.1.2015 15:28 Güncelleme Tarihi: 20.1.2015 15:35
Sorunsuz bir ayrılık yaşamanın yolları
Bir ilişkiyi bitirmek her zaman zordur. Ne yaşamış olursanız olun, hayatınızın bir döneminde sevmiş olduğunuz belki de hala sevdiğiniz biriyle ayrılmanız elbette çok kolay olmayacak. Ama bu durumu iki taraf için de daha kolay bir hale getirmek mümkün.

İşte ayrılığı bir drama dönüştürmeden, huzur içinde kendi yolunuza gidebilmek için yapabilecekleriniz...

Sosyal medyayı kullanmayın

Sosyal medya üzerinden mesaj atarak ayrılmak, ayrılık sürecini kötü bir hale getirebilir. Karşınızdaki kişiye ne kadar kızgın olursanız olun, bu iyi bir yöntem değil. Bunun sizi uzun bir ayrılık konuşmasından kurtaracağını düşünüyor olsanız da, sizi hatalı bir duruma düşürebileceğini unutmayın. Ne yaşamış olursanız olun, geçmişte bırakacağınız birinin sizi bu şekilde hatırlamasını istemezsiniz.

Mesaj atmayın

Sosyal medyadan sonraki en kötü seçenekse mesaj atarak ayrılmak. Mesaj bir haberi vermenin en kısa yolu olabilir ama en iyi yolu olmadığı kesin. İlk olarak sizi oldukça kaba göstereceği kesin, ayrıca onun mesajı ne zaman nasıl bir halde göreceğini de bilemezsiniz. Kendinizi onun yerine koyun ve bir mesajla terk edilseniz ne hissedeceğinizi düşünün. Bunu kimseye yaşatmak istemezsiniz, hak ettiğini düşünseniz bile.

Suçlamayın

İlişkinizi sorunsuz bir şekilde bitirmek istiyorsanız, ayrılırken karşınızdakini suçlamayın. Bu sadece yeni tartışmaların başlamasına neden olur. Eğer ilişkiyi gerçekten bitirmek istiyorsanız, tüm o eski tartışmaları tekrar gündeme getirmenin hiçbir anlamı yok. Ona ayrılık sebebinizi kimseyi suçlamadan söyleyin ve bu konuda ne kadar kararlı olduğunuzu gösterin. Herhangi bir tartışmaya girmeden konuşmak ilişkiyi bitirmenin en sağlıklı yolu olacak.

Dürüst olun

Ayrılık sebebinizi karşınızdakini kırmamak için süsleyerek anlatmaya çalışmayın ya da klişelere sığınmayın, açık ve dürüst olun. Eğer sizi aldattıysa, güvenmediğiniz biriyle birlikte olarak kendinizden ödün veremeyeceğinizi söyleyip yolunuza devam edin. Ya da artık bu ilişki sizi heyecanlandırmıyorsa, aradığınızın bu olmadığını açıkça söyleyin. Bu onu ne kadar kırarsa kırsın, uzun vadede ikiniz için de çok daha iyi olacağından emin olabilirsiniz.

Olgun davranın

Erkekler ayrılırken sizin bağırıp çağırdığınız büyük kavgaları bekliyor olabilirler. Ancak onların beklediğinin tam tersi davranışlar, bu konudaki ciddiyetinizi anlamalarını sağlayacak ve durumun bir drama çevrilmesini önleyecek. Ne kadar kızgın olursanız olun, karşısına oturup kısa ve saygılı bir konuşmayla ilişkinizin neden yürümediğini anlatın. Böylece çok daha etkili ve kolay bir ayrılık yaşayabilirsiniz.

Doğru yeri seçin


Sorunsuz bir ayrılık konuşması için doğru yeri seçmeniz de çok önemli. Karşınızda çabuk sinirlenen ya da aşırı duygusal birisi varsa, ayrılık konuşmasını evde ya da baş başa kalacağınız özel bir alanda yapmanız pek doğru değil. Daha önce birlikte gittiğiniz ve sizin için duygusal anlamı olan yerlerden de uzak durmanızda fayda var. Sessiz sakin, rahatça konuşabileceğiniz ama insanların bulunduğu ve karşınızdakinin olay çıkartamayacağı bir yerde buluşmayı tercih etmelisiniz.

Duygusallaşmayın

Tüm bu ayrılık konuşması sırasında özellikle de vedalaşma zamanı geldiğinde bu durumu bir drama çevirmemeye çalışın. Ayrılmayı isteyen siz de olsanız, hala ona karşı bir şeyler hissediyor olabilirsiniz ama bu hislerinize kapılıp ayrılık kararınızdan emin değilmiş gibi görünmeyin. Çünkü bu sadece sürecin uzamasına neden olur. Bu yüzden onun yanından ayrılana kadar duygusallaşmamaya özen gösterin.

Kaynak: Pudra.com
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sorunsuz bir ayrılık yaşamanın yolları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN