Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kısırlığı yenmenin 10 altın kuralı

Giriş Tarihi: 11.2.2015 11:49 Güncelleme Tarihi: 11.2.2015 11:59
Kısırlığı yenmenin 10 altın kuralı

Kadın Doğum Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, kısırlığı yenmenin 10 altın kuralını açıkladı. Çoksüer, kısırlığı yenmede en önemli kuralın düzenli ilişki olduğunu söyledi.

Diyarbakır Veni Vidi Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde görevli Kadın Doğum Hastalıkları ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, kısırlığı yenmenin 10 altın kuralını açıkladı.

Özellikle kadınlar için önerilerde bulunan Çoksüer; masaj, aşırı diyetten uzak durma, düzenli ilişki, ağrı kesicilerin düzensiz kullanılmaması gibi çeşitli faktörler riskini azalttığını vurguladı.

KISIRLIKLA İLGİLİ MERAK EDİLENLER-TIKLAYIN

"KARIN VE PELVİK BÖLGEYE MASAJ YAPIN"

Çoksüer, kadınların kısırlığı yenmeleri için karın ve pelvik bölgelerinde her gün düzenli bir şekilde masaj yapması gerektiğini ifade ederek, "Karın ve pelvik bölgeye her iki elimizle sirküler tarzda masaj yapmak önemlidir. Masaj yapıldığında hem rahim hem de yumurtalığın kanlanmasını arttırarak lik şansını yükseltir" dedi.

"AŞIRI DİYET YAPMAYI BIRAKIN"

Kısırlık riskini arttıran etkenler arasında yer alan aşırı diyete dikkat çeken Çoksüer, aşırı diyetten uzak durulması gerektiği belirterek, şunları söyledi:

"Çok düşük kalorili beslenmek kısırlık için önemli bir risk faktörüdür. Özellikle erkeklerin düşük kalorili beslendiklerinde seks yapma yeteneklerinde azalma, sperm hareketliliğinde ise düşüklük olduğu yönünde çalışmalar bulunmaktadır. Erkeklerde testosteron kadınlarda östrojen hormonu düzeyinde düşüklük yaparak gebelik şansını azaltır."

ARKADAŞINA GÖNDER
Kısırlığı yenmenin 10 altın kuralı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN