lerde

Giriş Tarihi: 1.9.2015 14:57
Bebeklerde pişik

Ne tür bez kullanılırsa kullanılsın zaman zaman bebeğin poposunda kırmızılık şeklinde ortaya çıkan ler görülebilir. Pişiklerin bazen tedavi gerektirmeden iyileşme gösteren şekilleri olduğu gibi, çeşitli pomadlar yardımı ile iyileşebilen şekilleri de vardır.

tedavilerinde en önemli şey bebeğin altını temiz ve kuru tutmaktır. Islandıkça bezini değiştirmek gerekir. Her kirlendiğinde bebeğin poposunu ılık suya batırılmış pamuk ile silmek, travmatize etmeden temizlemek gerekir. Bazen mümkün olduğunca bezi açmak ve cildin hava almasını sağlamak da faydalı olmaktadır. Kullanılan bezin yumuşak, pamuksu yüzeyde olması cilde zarar vermemesi açısından önemlidir. Bebeğin bezi sık sık değiştiriliyorsa pudra kullanmaya gerek yoktur. Bazı pudra çeşitleri havaya yayıldığında lerde solunum yolu problemlerine neden olabilmektedir. O nedenle doktor tavsiyesi ile kullanılmasında fayda vardır. Yine bazı pudra çeşitleri parfüm, kimyasal maddeler içerdiğinden cilt için zararlı olabilmektedir. Alerjiye neden olan çeşitler mevcuttur. Alerjik madde içerip içermediği kontrol edilmelidir.
Bebeğin cildini temiz ve kuru tutmak için her temizleme işleminden sonra ciltte kalan nemliliği almak için iyice kurulamak gerekir. Nemli ortamlarda pişik daha çabuk gelişebilmektedir. Bebeğin cilt temizliğinde kullanılan parfümlü ve alkol içeren ıslak mendiller, cilt sağlığı için olumsuz olabilmektedir. Bunlar cildi kurutarak çatlaklara sebep olmaktadır. Özellikle pişik durumunda, cildin iyice hasar gördüğü hallerde kesinlikle temizleme amaçlı kullanılmamalıdır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Bebeklerde pişik
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN