Türkiye'nin en iyi haber sitesi

larınıza savaş açın

Giriş Tarihi: 18.9.2015 17:02 Güncelleme Tarihi: 18.9.2015 17:04
Kırışıklıklarınıza savaş açın

Yaşın ilerlemesiyle birlikte cildimizde beliren lar hepimizin ortak sorunu. Ancak bazı önlemleri alarak ve alışkanlıklarınızı değiştirerek kırışıklıklara karşı savaş açabilir, yaşlanma belirtilerini geciktirebilirsiniz.

İlk Koşul Nemlendirme

Cildinize yapacağınız en büyük iyilik cildinizi nemli tutmaktır. Cilt tipinize uygun bir nemlendiriciyi gündüz ve gece olarak ayırarak hergün mutlaka temiz cildinize uygulamalısınız. Unutmayın; kuru cilt gergindir ve lara zemin hazırlar.;


Güneşe Dikkat

Güneş, sağlıklı bir beden için gereken D vitamininin en doğal kaynağı. Ancak, güneşe çıktığınız saatlere dikkat etmezseniz güneşin cildinizde kırışıklıkları artırdığını görebilirsiniz. Güneşe çıkarken mutlaka güneş gözlüğü ve güneş koruyucu kullanın. Uzmanlar 11:00-15:00 saatleri arasında güneşe çıkmamanız konusunda uyarıyor.


Yüz Kaslarınızı Çalıştırın

Yüzümüz kaslardan oluşur ve gün içerisinde bu kasları yeterince kullanamayız. Yaptığımız mimikler ve gülümseme yetersiz kalır. Yüz yogası ile kaslarınızı çalıştırarak kırışık oluşumunu belli ölçüde engelleyebilirsiniz. Yüz kaslarını çalıştırmanın bir diğer yolu da, yüz masajıdır. Alnınızı yukarı doğru gererek, boynunuzdan yüzünüze yukarıya doğru ritmik hareketler yaparak yüz masajı yapabilirsiniz. Yüz masajının en önemli koşulu; gözlerinizi kapatmak ve yüzünüzü serbest bırakmak.


Düzenli Uykuyu Hafife Almayın

Az ve düzensiz uyku, bedenimizde pek çok soruna yol açar. Bağışıklığımızı düşürür, vücudumuzu hastalıklara daha açık hale getirir ve cildimizde gözle görülür negatif etkiler yaratır. Düzensiz ve kalitesiz uyku, cilt yaşlanmasını hızlandırır. Yetişkinlerin günde 8 saat uyuması bu etkileri ortadan kaldırıyor. Daha kaliteli bir uyku için ise, orta sertlikte bir yastık seçin ve sürekli aynı yöne doğru yan yatmamaya özen gösterin. Uyku sırasında yönünüzü kontrol edemeyebilirsiniz ama en azından uykuya geçiş sırasında sırtüstü pozisyonu tercih edin.


Bol Bol Su

Vücut ve cilt sağlığımız için suyun önemi tartışılmaz. Bir günde en az 2 litre su içmek daha taze, daha pürüzsüz ve kırışıklıklardan uzak bir cilt için olmazsa olmaz. Fakat su içerken yaptığımız hatalardan biri de, şişeden su içmektir. Şişeden su içerken dudak büzme hareketi yaparak dudak çevresinde zamanla çizgilerin oluşmasına yol açarız. Günde 2 litre suyu bardaktan içerek bu etkiyi ortadan kaldırabilirsiniz.


Stresten Uzak Bir Yaşam

Günümüz koşullarında iş hayatı, metropolde akan gündelik hayat, trafik gibi etkenleri düşündüğümüzde stresten uzak kalmak oldukça zor görünüyor. Ancak, stresin yorgun ve çabuk yaşlanmış bir cilt yarattığı da gerçek. Hayatınızın içinde kendinize daha çok zaman ayırarak, her zaman özel olduğunuzu ve cildinizin kıymetli bir emanet olduğunu unutmadan yaşayarak stresli zamanlarınızı azaltın ve kırışıklıklarınızla mücadele edin.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kırışıklıklarınıza savaş açın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN