Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Diş temizliği için sakız önerisi

Antalya Halk Sağlığı Müdürü Özdemir diş fırçalama olanağı bulunamadığı durumlarda sakızın da ağız temizliği için etkili olduğunu söyledi.

Giriş Tarihi: 6.12.2015 16:22
Diş temizliği için sakız önerisi
Antalya Halk Sağlığı Müdürü Murat Özdemir, diş fırçalama olanağı bulunmayan durumlarda sakızın da ağız temizliği için etkili olduğunu belirtti.

Özdemir, yaptığı yazılı açıklamada, Dünya Sağlık Örgütünün raporuna göre diş çürüğü ve diş eti hastalıklarının en yaygın görülen hastalıklar olarak kabul edildiğine işaret etti.

Sağlıksız beslenme tarzı, sigara ve alkol gibi zararlı maddelerin kullanımı ve yetersiz ağız bakımı gibi faktörlerin ağız ve diş sağlığı bakımından risk oluşturduğuna dikkati çeken Özdemir, kraker, cips, kurabiye, tahıl gevreği gibi nişastalı besinler ile şekerlemelerin çürük oluşumuna neden olduğunu aktardı.

Özdemir, yumurta, balık, et, tavuk gibi protein bakımından zengin besinlerin çürük oluşumuna katkısı bulunmadığını ifade eden Özdemir, diş fırçalama imkanı olmayan durumlarda sakızın da ağız temizliği için etkili olduğunu vurgulayarak, şunları belirtti:

"En önemli çürük önleyici besin ögesi su olurken özellikle de flor bakımından zengin su tüketilmesi öneriliyor. Tüketilen besinler güçlü dişler ve sağlıklı diş etleri için önem taşıyor. Süt, peynir, yoğurt grubu besinler çocukların güçlü kemiklere ve dişlere sahip olmaları için gerekli olan protein, kalsiyum ve fosforu sağlarken, et, tavuk, balık, yumurta, kuru baklagiller ve yağlı tohumlar ağız sağlığı başta olmak üzere vücudumuz için gerekli olan protein, demir, B grubu vitaminleri ve bazı mineralleri sağlıyor. Ekmek ve tahıllar ise B vitamini, demir, mineral ve posa içerirken, sebzeler ve meyveler A, B, C vitaminleri ile potasyum, kalsiyum ve diğer mineralleri içerdiğinden sağlımız için tüketilmesi gereken besinler arasında yer alıyor."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Diş temizliği için sakız önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN