Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çocuklardaki deri lekelerine dikkat!

Giriş Tarihi: 28.12.2015 15:50 Güncelleme Tarihi: 28.12.2015 15:51
Çocuklardaki deri lekelerine dikkat!

Çocuklarda doğumdan sonra deride açık ya da koyu renkli lekeler görülmesi ve bunların sayıca artması, nörolojik veya bir başka rahatsızlığın belirtisi olabiliyor.

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Nörolojisi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Banu Anlar, vücutta iki önemli yapı olan deri ve beynin bazı ortak genler taşıdıklarını belirtti.

Söz konusu ortak genlerde bir bozukluk olduğunda deride ve beyinde bulgular ortaya çıktığını anlatan Anlar, şöyle devam etti: "Deri ve beyin, yaşamın başlangıcında; cenin henüz bir hücre yumağı halindeyken aynı hücre grubundan köken alıp gelişirler. Bu nedenle de bazı ortak genler taşırlar. Hem deride hem de beyinde görevli bulunan bu genlerde bozukluk olduğunda da deride ve beyinde bulgular ortaya çıkar. Bu hastalıklarda gendeki bozukluk aileden gelebilir ya da ailede hiç bulunmayıp sadece bir tek bireyde ortaya çıkmış olabilir ancak bu durumda da bir sonraki nesle, yani bu bireyin çocuklarına geçebilir."

ARKADAŞINA GÖNDER
Çocuklardaki deri lekelerine dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN