Kadınlara özel

Hamilelik, menopoz ve osteoporozla birlikte kadın vücudu yıpranıyor. Bu durumda bazı ve minerallerin imdada yetiştiğini söyleyen uzmanlar, doğru gıdalarla kadınların canlandığına dikkat çekiyor...

Giriş Tarihi: 31.3.2016 12:07 Güncelleme Tarihi: 31.3.2016 12:12
Kadınlara özel vitamin
ayrı özen istiyor. Öyle ki, doğumla birlikte kadınların bağışıklık sistemleri zayıflamaya başlıyor. Enfeksiyonlara karşı vücutları savunmasız hale geliyor. İlerleyen yaşlarda yeterli K ve ile kalsiyum alınmaması halinde menopoz sonrası osteoporoz (kemik erimesi) gibi sıkıntılar baş gösteriyor. Uzmanlar kadınların ihtiyaç duyduğu leri ve hangi gıdalarda bulunduğunu şöyle anlatıyor...

Antioksidan (A, C ve E vitamini): Kalp, göz, deri ve beyni etkileyen bu güçlü ın eksikliğinde yaşlanma ve birçok hastalık kadınları güçsüz düşürüyor. Bağışıklığı güçlendiren bu vitaminler cilt kanserini de engelliyor.

D VİTAMİNİ: , süt ürünleri ve mantar bu vitaminden yana zengin. Kemik sağlığı, beyin fonksiyonları ve hormonlar için önemli.

K VİTAMİNİ: Kan pıhtılaşmasının sağlaması açısından çok önemli olan bu vitamin kalp hastalıklarını önlüyor. Brokoli, lahana, , yumurta ve süt ürünlerinde bulunuyor.

B VİTAMİNİ: Kadınların metabolizması için B12 ve folat çok önemli. Bilişsel işlevleri artıran K vitamini yumurta, balık, et, süt ve yoğurt gibi hayvansal ürünlerde bulunuyor.

DEMİR: Akciğerlerden dokulara kan yoluyla oksijen taşıyan protein türünü üretmek için şart. Yumurta, et, balık ve kümes hayvanlarında, yeşil yapraklı sebzeler ve fasulyede bulunuyor.

İYOT : Hamile kalmak ve bebeğin beyin gelişimi için önemli. Tiroid üretiminde rol oynayan iyot deniz ürünlerinde mevcut.

MAGNEZYUM: Eksikliğinde kas spazmları, bacak krampları, uykusuzluk, sinirlilik, kabızlıkortaya çıkıyor. Yeşil yapraklı sebzeler ve yağlı tohumlar bakımından zengin.

KALSİYUM: Eksikliğinde kemik erimesi, diyabet ortaya çıkabilir. Süt ürünlerinde bolca bulunur.

Kaynak: Takvim
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlara özel vitamin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN