Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Erken doğan bebeklerde riski artıyor'

Giriş Tarihi: 26.4.2016 16:49
'Erken doğan bebeklerde reflü riski artıyor'

Doç. Dr. Ercan Tutak, nün yetişkinlerden çok bebeklerde görüldüğünü belirterek, bu hastalığın, özellikle erken doğan bebeklerde görülme riskinin daha yüksek olduğunu bildirdi.

Memorial Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Ercan Tutak, nün yetişkinlerden çok bebeklerde görüldüğünü belirterek, bu hastalığın, özellikle erken doğan bebeklerde görülme riskinin daha yüksek olduğunu bildirdi.

Tutak, yaptığı yazılı açıklamada, bebeklerde yemek borusu ve mide arasındaki kas yapısının tam gelişmemesi nedeniyle reflünün kolayca gelişebileceğini vurguladı.

Reflü görülen bebeklerin genelde anne sütü aldıktan bir süre sonra kusabildiğine işaret eden Tutak, "Bebeklerde gelişen reflünün türünün saptanması çok önemlidir. Her beslenmenin ardından, bir miktar kusan, kusmuğunda safra ve kan olmayan, gelişmesi iyi olan bebeklerde görülen reflü fizyolojiktir. Bebeğin tartı alımı duraklamışsa, kilo kaybı varsa patolojik reflü olabilir, bu mutlaka araştırılmalıdır." değerlendirmesinde bulundu.

"Reflünün tanısı pratik şekilde konulabiliyor"

Tutak, şunları kaydetti:

"Tanı için bebeğe bir elektrot prop yutturulur. Aynı zamanda yemek borusunun mideye en yakın kısmına iki tane pH ölçer elektrot yerleştirilir. Bu şekilde günde kaç kez reflünün tekrarladığı takip edilebilir ve asidik derecesi ölçülebilir. Bir diğer tanı yöntemi ise endoskopidir. Bebeklere anestezi altında endoskopi yapmak çok da tercih edilen bir tanı yöntemi değildir. Bebeğe daha az zarar vermek amacıyla tedaviden teşhise gidilmesi tercih edilir. Bebekte reflü olabileceği düşünüldüğünde mide asidini baskılayacak ilaçlar kullanılabilir. Yine bebeğin azar azar ancak sık beslenmesi gerekirken, yatmadan 2 saat önce emzirme işleminin kesilmesi gerekir. Her emzirmeden sonra bebek en az 45 dakika dik pozisyonda tutulmalıdır. Uyurken de başının en az 30 derece yukarıda olması önemlidir. Ek gıdaya geçmiş olan bebeklere mandalina, portakal ve riski yüksek olan çilek, gazlı içecekler, kakao içeren çikolata, fındık, fıstık reflüyü tetiklediği için verilmemelidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Erken doğan bebeklerde reflü riski artıyor'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN