Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne adayları üne dikkat!

ünün sanılandan daha tehlikeli olabileceği bildirildi. BBC'nin haberine göre, lı bilim insanları, nün tahmin edilenden çok daha tehlikeli nörolojik hastalıklara yol açabileceği ve virüsten etkilenen hamile kadınların beşte birinin bebeklerini etkileyebileceği kaydedildi.

Giriş Tarihi: 3.5.2016 11:02
Anne adayları zika virüsüne dikkat!

Zika virüsü daha da tehlikeli olabilir

Bu arada alınan önlemler sayesinde 'nın bazı bölgelerinde ün artış hızı yavaşladı.

Hamilelik döneminde virüsünden etkilenen kadınların yüzde birinin çocuğunun mikrosefaliye yakalanacağı sanılırken, bilim insanları, virüsün bulaştığı hamile kadınların yüzde 20'sinin bebeğinde anne karnındayken çeşitli beyin hasarları oluştuğunu ifade ediyor.

İngiltere'de bir derginin iki hafta önce yayınladığı küresel Zika haritasına göre, dünyada 2 milyar 173 bin 27 kişi nün etkin olduğu yerlerde yaşıyor.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), Zika virüsünün bebeklerde ciddi doğum kusurlarına neden olduğu sonucuna varmıştı. CDC, Zika virüsünün yeni doğanlarda mikrosefaliye ve gelişen beyinde kalsiyum oluşumuna zarar verme gibi diğer ciddi kusurlara da neden olduğunu açıklamıştı.

Dünya Sağlık Örgütünün son verilerine göre, Zika virüsü 2007-2016 yılları arasında 44 ülkede görülürken, 33 ülkede şeklinde belirdi. Zika virüsünden en fazla etkilenen ülke olan 'da yetkililer, salgının büyüklüğü nedeniyle vakaları saymayı bıraktı. Salgının ortaya çıktığı 2015 yılından bu yana ülkede 497 bin 593 ila 1 milyon 482 bin 701 Zika vakasının görüldüğü tahmin ediliyor.

Zika virüsünün, hamile kadınlara bulaşması halinde bebeklerde nörogelişimsel bozukluğu ifade eden "mikrosefali"ye neden olduğu düşünülüyor. 2001-2014 yılları arasında her yıl ortalama 163 bebekte mikrosefali vakasının görüldüğü 'da Sağlık Bakanlığı, ekim ayında benzer vakalarda ciddi artış olduğunu açıkladı. Bakanlığın son verilerine göre, ekim ayından bu yana ülkede 4 bin 783 mikrosefali vakasına rastlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne adayları zika virüsüne dikkat!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN