Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Asla baskı yapmayın yoksa…

lar yaz ine girerken Uygar Anaokulları Psikoloğu Bahar Güneş'ten velilere önemli uyarılar geldi. Anne ve babaların çocukların başarısını sadece karnedeki notları üstünden değerlendirmemesi gerektiğini vurgulayan Psikolog Bahar Güneş, “Çocuk yetiştirme, ömür boyu süren bir süreçtir. Karne dönemlerinin, çocuk yetiştirmede kritik aşamalar olduğu unutulmamalıdır” dedi.

Giriş Tarihi: 17.6.2016 12:02
Asla baskı yapmayın yoksa…

Çocuğun kötü bir karne getirmesi halinde anne-babanın çocuğu suçlamak yerine sağduyulu davranarak başarısızlıkta kendi paylarını da araması gerektiğini hatırlatan Uygar Anaları Psikoloğu Bahar Güneş, "Çocuklar mutlaka karne değerlendirmesinin içine katılmalı. Karnelerinde zayıf olan dersler hakkında konuşulmalı, nedenleri üzerinde birlikte tartışılmalı. Onlara hataları ve yapabilecekleri gösterilmeli. Asla ceza ve kıyaslama gibi olumsuz davranışlara girilmemeli" diye konuştu.

"ASLA BASKI YAPMAYIN"

Ne dönemlerinde ne de okul zamanında çocuklara sürekli ders çalışması yönünde baskı yapılmasının yanlış bir tutum olduğunu vurgulayan Bahar Güneş şunları söyledi: "Kötü karne getiren çocuğu suçlamak ve aşağılamak, ileriye dönük motivasyonunu da yok ederek gelecek zamanlarda çocuğun öğrenmesine ket vurabilir. Anne - babanın iyi birer dinleyici olması ve çocuğun yaşadığı sorunları samimiyetle paylaşması, veli ile çocuk arasında kurulacak en sağlıklı köprüdür."

"SORUMLULUK BİLİNCİ AŞILANMALI"

Çocuklara -ceza sistemiyle yaklaşmanın büyük yanlış olduğunun altını çizen Güneş "Çocuklara mutlaka sorumluluk bilinci aşılanmalı. Anne-babalar çocuklarına verilen ödevler sanki kendilerine verilmiş gibi davranıyor. Ödev çocuğa verilir ve çocuğun yapması gerekir. Bu sayede sorumluluk bilincini öğrenir. Aile ise çocuğun tıkandığı yerde en fazla yardımcı olur" değerlendirmesinde bulundu.

BÜYÜK BEKLENTİLERE GİRMEYİN

Çocukların aile ile kaliteli vakit geçirmeye ihtiyacı bulunduğunu ve aileyle geçirilen vaktin çocuklar için dağları yerinden oynatacağını anlatan Psikolog Bahar Güneş sözlerini şöyle sürdürdü: "Aileler, maalesef çocuklarıyla ilgili beklentilerini ayarlayamıyorlar. Büyük beklentilere giriyorlar. Kendi yapamadıklarını çocuklarının yapmasını istiyorlar. Bu da çocuklar üstünde büyük baskı oluşturuyor."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asla baskı yapmayın yoksa…
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN