Emine Erdoğan: Yerkürenin topyekün bir dirilişe ihtiyacı var

Cumhurbaşkanı’nın eşi Emine Erdoğan, I.Uluslararası Kadın Kongresi’nin açılışına katıldı. Yıldırım Bayezid Üniversitesi ile Uluslararası Florida Üniversitesi’nin işbirliğinde düzenlenen program, Ankara Bilkent Otel ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirildi. Uluslararası kurum temsilcileri ve yurtdışından akademisyenlerin de katılacağı programda Kadın ve Göç, Kadın ve Hukuk, Kadın ve Sağlık, İş Yaşamında Kadın, Kız çocuklarının eğitimi, Akademide, Sosyal Hizmetlerde ve Medyada Kadın gibi çok sayıda başlık üç gün boyunca ele alınacak.

Giriş Tarihi: 15.11.2016 11:52
Emine Erdoğan: Yerkürenin topyekün bir dirilişe ihtiyacı var

Açılışta bir konuşma yapan Emine Erdoğan, kadınların sosyal, politik ve ekonomik durumlarının güçlendirilmesi için ortaya konan bu çabayı takdir ettiğini söyledi. Tarih boyunca kadını ezen ekonomik ve sosyal şartların bugün daha da ağırlaştığını ifade etti.

YERKÜRENİN TOPYEKÜN BİR DİRİLİŞE İHTİYACI VAR

'21. yüzyılın, cinsiyeti de aşan temel insaniyet sorunları var. Ne yazık ki, yerküreden kan damlıyor. Savaşlar, sosyal adaletsizlikler, tüm dünyayı saran şiddet kültürü, çevremizi kuşatıyor. Sevgisizlik, tüm alanları istila ediyor. Milyonlarca insanın yerinden yurdundan edildiği, 600 binden fazla kişinin öldüğü bir savaş karşısında tüm dünya sessiz kalabiliyor. Yerkürenin topyekün bir dirilişe ihtiyacı var. Bu kongrenin, bu temel meselelere ilaç olacak yeni bakış açıları getirmesini umud ediyorum. Gerek kadın sorunlarıyla ilgili, gerekse insanlığı ilgilendiren temel meselelerde, yeni bir dil kurmaya vesile olmasını diliyorum.' dedi.

KADIN VE ERKEK ARASINDA BİR HİYERARŞİDEN DEĞİL, İŞBİRLİĞİNDEN SÖZEDEBİLİRİZ

Konuşmasında adalet prensibinin altını çizerek 'Bizim anlayışımız, kadının ve erkeğin, birbirini bütünleyen iki cins olduğu inancına dayanır. Kadın ve erkek arasında bir hiyerarşiden değil, işbirliğinden sözedebiliriz. Yaratıcımız, kadına ve erkeğe farklı kabiliyetler vererek, onları birbirinin velisi kılmıştır. İşte bizler, bu prensibi hayata taşımalıyız.' dedi.

ADİL BİR KADIN TARİHİ YAZILACAKSA EĞER, BU ASLA ATLANMAMALIDIR!

'Kadın ve erkek bir kuşun kanadı gibidir' diyen Emine Erdoğan, kadınların Türkiye'de son yıllarda elde ettiği kazanımlara atıf yaptı. Bu gayretlerin artırılması gerektiğini söyledi. 15 Temmuz darbe girişimi sırasında kadınların ortaya koyduğu güçlü mücadeleye de değinen Erdoğan, meselenin bir başka boyutuna şu şekilde işaret etti; 'Ülkemde kadınların gücünü soracak olursanız, onlar, tankların karşısında durarak bir vatan kurtaracak dirayettedir! Kadınlarımızın bu direnişinin, belki istatistik ilminde karşılığı yoktur! Ama bu duruş, bu cesaret, rakamlara sığmayacak kadar yüce bir kararlılığı ve iktidarı temsil eder. Bu asil direnişin, dünya demokrasi tarihine geçmesini umud ederim. Adil bir kadın tarihi yazılacaksa eğer, bu asla atlanmamalıdır!' dedi.

KADIN SORUNLARINI HAKKANİYET ZEMİNİNDE ELE ALMALIYIZ

Emine Erdoğan, konuşmasında kadın sorunlarının çoğulcu bir yaklaşımla ele alınması gerektiğini söyleyerek, 'din, dil, ırk ayrımı yapmaksızın güçlü tabulara karşı, kadın sorunlarını hakkaniyet zemininde ele almalıyız. Karar mekanizmalarında kadınları güçlendirmek ve erkekleri bu mücadeleye davet etmek durumundayız. Öte yandan kadınları, iş hayatı ile özel hayat arasında tercihe zorlamayacak çalışma şartlarının takipçisi olmalıyız.' dedi. Kongrenin hayırlı sonuçlara vesile olması temennisiyle konuşmasını sonlandırdı.

Programda ayrıca Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya da bir konuşma yaptı. Açılış programı hatıra fotoğrafının çekilmesi ve plaket takdimi ile son buldu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Emine Erdoğan: Yerkürenin topyekün bir dirilişe ihtiyacı var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN