Avrupa'yı solladık!

2008-2009'da Süper Lig'de görev alan teknik direktör sayısı 37... Ligimizde takım başına iki teknik adam düştü; Avrupa'nın beş büyük ligi yanımıza bile yaklaşamadı

Giriş Tarihi: 15.6.2009 ABONE OL
2008-2009 sezonuna 'elveda' dediğimiz 30 Mayıs akşamının ardından iki haftayı aşan bir zaman geçti. Dolu dolu bir sezonun sonrasında SABAH, araştırma haberlerini vitrine yerleştirmeye başladı. Bu haberlerden ilki, futbolumuzun kanayan yaralarından bir tanesi, hatta en büyüğü olan teknik direktör kıyımları... Henüz ilk dokuz haftanın bitiminde ligimizde dokuz antrenör kulüpleriyle çeşitli nedenlerden ötürü yollarını ayırmış, 10. haftadan gün alınırken bu rakam 10'a yükselmiş ve bugün ders almamız gereken tablonun iskeleti, eskiz kağıdına çizilmişti. Senelerdir tartışılan bu amansız hastalığın rakamı, sezonun bitiminde 37'ye kadar çıktı. Evet 18 takım ve 34 haftada görev verilen 37 farklı teknik direktör... Dallasvari oyunlar, zamanı esirgeyen; bütçeleri kısan yönetimler, tüm bu imkansızlıklar içerisinde başarılı olabilmek için çabalayan teknik direktörler, sorunlu oyuncular vs... Durumun vahameti ortada...

AVRUPA'DA NASIL?
Peki kulüplerimizin ve ismi geçen herkesin bir parça sorumlu olduğu bu tablo, Avrupa'da nasıl bir çerçevenin içinde duruyor?
Gelin Avrupa'nın beş büyük ligine kısaca bir göz gezdirelim. 2008-2009'da 20 takımlı İspanya La Liga'da 31, İngiltere'de 28, Fransa'da 25, İtalya'da ise 29 farklı teknik adam görev yaptı. 18 takımın yarıştığı Almanya Bundesliga'da da rakam 24... Kısacası, bizim ligimizde bir sezonda takım başına iki teknik direktör düşüyor. Rakamımız net olarak 2.05... Almanya'da bu oran 1.33... İspanya'da 1.55, İngiltere'de 1.4, Fransa'da 1.25, İtalya'da ise 1.45...

İSTİKRAR ŞART!
Yönetimlerimizin acı tablodan çıkartacağı en önemli ders, zaman olmalı... Hem bütçeyi kısıtlayıp hem de zaman tanımadan başarı beklemekle haksızlık yapmış oluyorlar. Başarıyı uzun vadeye yaymanın en önemli kurallarından bir tanesi, teknik kadrolarda ve futbolcu kadrolarında istikrar... Takımlarımız, Hakan Kutlu-A.Gücü örneği gibi hocasını aynı sezon gönderip, tekrar getirdiği sürece istikrarı yakalamak biraz zor fakat yine de imkansız değil... Teknik adamların günah keçisi yapılması da cabası... İngiltere'nin ilk beş sırasındaki takımların başındaki teknik adamlara bakarsak tabloyu çizmemiz zor olmaz.
-
Ferguson (Manchester) 23 yıl,
-
Arsene Wenger (Arsenal) 13 yıl,
-
Rafael Benitez (Liverpool) 5 yıl,
-
David Moyes (Everton) 7 yıl... Rakamlar derslik ve oldukça da net!

2008-09'UN TEKNİK DİREKTÖRLERİ

1.Aykut Kocaman (Ankaraspor) 2.Jarabinsky (Antalyaspor) 3.Mehmet Özdilek (Antalyaspor) 4.Ertuğrul Sağlam (Beşiktaş, Bursa) 5.Mustafa Denizli (Beşiktaş) 6.Samet Aybaba (Bursa, G.Birliği) 7.Güvenç Kurtar (Bursaspor) 8.Ali Yalçın (Denizlispor) 9.Ümit Kayıhan (Denizlispor) 10.Mesut Bakkal (Denizli, G.Birliği) 11.Rıza Çalımbay (Eskişehirspor) 12.Luis Aragones (Fenerbahçe) 13.Michael Skibbe (Galatasaray) 14.Bülent Korkmaz (Galatasaray) 15.Nurullah Sağlam (Gaziantep) 16.Jose Couceiro (Gaziantep) 17.Osman Özdemir (Hacettepe) 18.Erdoğan Arıca (Hacettepe) 19.Ergün Penbe (Hacettepe) 20.Abdullah Avcı (İstanbul BŞB) 21.Tolunay Kafkas (Kayserispor) 22.Engin İpekoğlu (Kocaelispor) 23.Yılmaz Vural (Kocaelispor) 24.Erhan Altın (Kocaelispor) 25.Raşit Çetiner (Konyaspor) 26.Giray Bulak (Konyaspor) 27.Ünal Karaman (Konya, A.Gücü) 28.Hakan Kutlu (Ankaragücü) 29.Reha Erginer (Ankaragücü) 30.Hikmet Karaman (Ankaragücü) 31.Bülent Uygun (Sivasspor) 32.Ersun Yanal (Trabzonspor) 33.Ahmet Özen (Trabzonspor) 34.Seçkin Göksel (Gaziantep) 35.Nevzat Dinçbudak (Konyaspor) 36.Kaan Dobra (Kocaelispor) 37.Engin Korukır (Kocaelispor)

İYİ ÖRNEKLERİMİZİ UNUTMAYALIM
İşte tüm bu rakamlar ve yazılanlar kulüplerin başarısı için istikrarın ne kadar önemli olduğunu açıkça gösteriyor. Tabii kurunun yanında yaş olanı da yakmamak gerekiyor. İstanbul Belediye'yi Süper Lig'e yükselten, üç sezondur da takımın başında bulunan Abdullah Avcı, İstanbul BŞB'nin örnek tutumuyla bir sezon daha görevine devam edecek. Sivasspor'u başarılı sezonlarıyla tarihe yazdıran Bülent Uygun ve Kayserispor ile geçen sezon Türkiye Kupası'nı kazanan, bu sezon da başarılı sayılacak bir dönem geçiren Tolunay Kafkas'ı da ayırmamız gerekiyor.

EN BAŞARILISI SAĞLAM

Evet, ligin devresinde getirilen, küme düşen Kocaelispor'un başında sadece iki gün kalarak bir rekora imza atan Kaan Dobra'yı, geçici olarak göreve gelen Reha Erginer (A.Gücü) ile Nevzat Dinçbudak'ı (Konyaspor) ve Engin Korukır'ı (Kocaeli) da sayarsak ligimizdeki teknik adam sayısı tamı tamına 37... Bu rakam ne yanlış ne de bir şaka! 37 antrenörün arasında puanlarına göre baktığımızda en başarılısı Ertuğrul Sağlam... Beşiktaş ve Bursa'da çıktığı maçların toplamında en yüksek oranı yakalayan Sağlam da Abdullah Avcı, Bülent Uygun ve Tolunay Kafkas gibi istikrarın sembollerinden olmayı hedefliyor. Ahmet Özen ve Seçkin Göksel de bu ölçüde başarılı teknik direktörler arasında yer alıyorlar fakat değerlendirmemizi beş maçın üzerinde sahaya çıkan antrenörler üzerinden yaptığımız için dahil edilmediler.

ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'yı solladık!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA