"Acemilikten kurtuldum"

Giriş Tarihi: 31.7.2009 14:52 Son Güncelleme: 31.7.2009 14:53 ABONE OL
Trabzonspor'un Manisaspor'dan kadrosuna kattığı Ferhat Öztorun, Trabzonspor'un teklifini düşünürken hiç tereddüt etmediğini belirtti.

Ferhat, Futbol Federasyonu'nun resmi yayın organı olan Tam Saha Dergisi'ne verdiği röportajda, 10 yaşında Galatasaray'ın altyapı seçmelerine girdiğini ifade ederek, ''Bu seçmelerde başarılı olunca en alt kategori olan minik takımda oynamaya başladım. İkişer sene minik ve yıldız takımda oynadıktan sonra B genç, Süper Genç, PAF ve sonunda A takıma kadar yükseldim. Galatasaray'dan Manisaspor'a geçtim. İki sezon oynadıktan sonra da şimdi Trabzonspor'dayım'' dedi.

Manisaspor'da bilmediklerini öğrendiğini vurgulayan Ferhat, şunları kaydetti:

''Orada Galatasaray'a nazaran daha fazla oynama şansı buldum. Acemiliğimi üzerimden attım. İnsanlar hata yapa yapa öğreniyor. Bu işler hatasız da olmuyor. Profesyonelliğin içindeki birçok etkeni, Manisaspor'da öğrendim. Şehirde ailemden uzak bir şekilde tek başıma yaşıyordum. İnsanlar böyle ortamlarda daha da olgunlaşıyor. Geçen sezon Manisaspor'un 34 maçından 31'inde forma giydim. Bir tanesinde sarı kart cezalısı olduğum için, bir diğerinde ise Ümit Milli Takım'a gittiğim için oynayamadım. İyi bir performans sergiledim. Bank Asya 1. Lig Yılın Sporcusu Ödülleri'nde, yılın onbirinde yer aldım. Tüm bunların ardından bir gün menajerim telefon etti ve Trabzonspor'un benimle ciddi şekilde ilgilendiğini söyledi. Transfer için bir görüşme teklifi yaptıklarını aktarınca, öneriyi hemen kabul ettim. Menajerimle konuştuğumda tatildeyim. Tatil dönüşünde Trabzonspor ile görüşmeyi yaptım ve anlaştım. Transfer bu şekilde gelişti. Trabzonspor'un teklifini düşünürken hiç tereddüt etmedim.''

İYİ OYUNCU OLSANIZ DA SÜREKLİ ÇALIŞMANIZ GEREKİYOR

Futbolcuların sürekli çalışması gerektiğini belirten Ferhat, ''Dünyanın en iyi oyuncusu da olsanız, gerekli çalışmayı yapmadığınız zaman özelliklerinizden kaybetmeye başlarsınız. Bunun sonucunda da düşüş yaşarsınız. Bu yüzden de sürekli çalışmalısınız. Benim bölgem için de, ilk önce savunmanız iyi olacak. Ne zaman ileri çıkacağınızın, ne zaman savunma bölgesinde kalacağınızın zamanlamasını iyi yapmanız gerekir. Zeki olmalısınız ve kendinizi kollamalısınız'' dedi.

Ferhat, kendi mevkisinde oynayan çok önemli oyuncular olduğunu ve bunlardan Roberto Carlos, futbolu bırakanlardan Fransa Milli Takımı'nın sol beki Bixente Lizarazu, Türkiye'den Ergün Penbe ve Hakan Ünsal ile Hakan Balta'yı çok beğendiğini vurguladı.

CALE İLE REKATET İKİ TARAFI DA TETİKLEYECEK

Trabzonspor'da diğer sol bek Hırvat Hrvoje Cale ile arasında geçecek olan rekabetin iki tarafı da tetikleyecek bir unsur olduğunu belirten Ferhat, şunları ifade etti:

''Bence rekabetin olması güzel bir şey. Bölgesinde tek olduğunu bilmek bir oyuncuyu rehavete sürükleyebilir. Her zaman sizi zorlayan biri olduğunu görmek daha çok çalışmanıza neden olur. 'O bir yapıyorsa, ben iki yapayım' dersiniz. Bu da takıma olumlu yansır.''

Trabzon kenti ile ilgili transferinden önce çok da bilgi sahibi olmadığını kaydeden Ferhat, şunları belirtti:
''Sadece deplasman maçları için geliyordum ve takımla ilgili söylenenleri biliyordum. Trabzon'a gelince burada futbolun çok sevildiğini, 7'den 70'e herkesin futbolla yatıp kalktığını gördüm. Bu da futbolcuyu baskı altına alabilecek bir şey. Sürekli iyi olmalısınız. Futbolcu aslında sahada biraz da gösteri yapıyor. Tribüne gelen seyirci de sizden iyi şeyler görmek istiyor, başarı bekliyor. Trabzonspor'un kadrosu genç sayılabilecek bir kadro. Bunu da kendim için bir avantaj olarak görüyorum. Arkadaşlarım bana çok sıcak davrandı. Artık alıştığımı söyleyebilirim.''

Ferhat, Trabzonspor'da sergileyeceği performansla milli takımda kendine yer bulacağına inandığını da belirtti.

ARKADAŞINA GÖNDER
"Acemilikten kurtuldum"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA