"CAS yolu açık"

Giriş Tarihi: 29.9.2009 17:38 Son Güncelleme: 29.9.2009 17:39 ABONE OL
Türkiye Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından küme düşürülme kararı alınan Ankaraspor, Uluslararası Spor Tahkim Kurulu'na (CAS) başvurmaları konusunda önlerinde bir engel olmadığını açıkladı.

Ankaraspor A.Ş. Yönetim Kurulu, yaptığı yazılı açıklamada, daha önce ''Ankaraspor'un CAS'a gidemeyeceği'' şeklinde çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığının ortaya çıktığı savunularak, FIFA statüsünün 63. maddesinin incelenmesi durumunda Ankaraspor'a CAS yolunun sonuna kadar açık olduğunun görüldüğü ifade edildi.

FIFA'nın, ''Tahkim Kurulu'nu bağımsız ve tarafsız bir mahkeme olarak görmediği'' ve verilen ceza süresinin 3 ayı aşması ya da 4 maçlık cezayı geçmesi halinde, FIFA statüsünün 63. maddesine göre, konunun tedbir talepli olarak CAS'a götürülebileceğinin ifade edildiği açıklamada, Anayasa Mahkemesi'nin, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Tahkim Kurulu ile ilgili kararına işaret edildi. Açıklamada, ''hukuka aykırı'' halin devamı ile Ankaraspor'un beklentilerinin aksine bir karar çıkması durumunda, Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu için de Anayasa Mahkemesi kararının emsal teşkil edebileceği kaydedildi.

Futbol Federasyonu Tahkim Kurulu, federasyonun İstinye'deki merkez binasında yarın yapacağı duruşmalı toplantıda, PFDK tarafından Bank Asya 1. Lig'e düşürülen Ankaraspor ile yöneticilerine uzun süreli hak mahrumiyeti cezası verilen Ankaragücü kulüplerinin temsilcilerini dinleyecek.
Yazılı açıklamada, FIFA statüsünün, CAS'ın yetkilerinin belirlendiği 63. maddeye de yer verildi.

ARKADAŞINA GÖNDER
"CAS yolu açık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA