Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Euroleague'den kritik maç için açıklama

Turkish Airlines Euroleague'de Cuma günü Belgrad'da oynanacak Kızılyıldız-Galatasaray Liv Hospital mücadelesi öncesi, sarı-kırmızılı kulübe Euroleague'den bir açıklama yapıldı.

Giriş Tarihi: 13.1.2015 16:34
Euroleague'den kritik maç için açıklama
Galatasaray Kulübü'ne gönderilen yazı, kulübün internet sitesi üzerinden paylaşıldı. Euroleague'den Galatasaray'a gönderilen yazı şu şekilde:

"Herkes İstanbul'da yaşanan bu trajik olayı hatırlamalı ve benzer hadiselerin tekrar yaşanmaması adına her türlü bireysel davranıştan kaçınıldığına emin olmalıdır.

Genel olarak spor ve özellikle basketbol, herkesin takımına tutkusunu gösterdiği bir keyif alma yeridir. Bu tutku her zaman, rakip takım ve taraftarlara tam bir saygı çerçevesinde gösterilmelidir. Tüm taraftarlar, rakip oyuncular, kulüp ve taraftarlara saygısızlık yapmadan, kulüplerini ve oyuncularını desteklemeye ihtiyaç duyarken rekabet sadece sahalarda kalmalıdır.

Şiddetin hiçbir türlüsünün sporda yeri yoktur. Kulüpler fiziksel veya sözlü her çeşit şiddeti ayıplar, yerel yetkililerle birlikte şiddeti kökünden söküp atmak için savaşır ve tüm taraftarları herhangi bir şiddet eylemine tanıklık etmeleri halinde kulüp ve yerel yetkilileri bilgilendirmeye davet eder.
Tüm taraftarlar dünyanın gerçekten en iyi taraftarı olduklarını, desteklerini tamamen kulüplerine ve oyuncularına verdiklerini, ve rakip taraftarlar, kulüpler ve oyunculara gerçek bir centilmenlik gösterdiklerini, dünyaya gösterme şansına ve sorumluluğuna sahiptir."

KIZILYILDIZ, TARAFTARLARA SAĞDUYU ÇAĞRISINDA BULUNDU

Kızılyıldız Telekom Basketbol Kulübü, THY Avrupa Ligi'nde Galatasaray Liv Hospital ile oynayacakları maç öncesi taraftarlara sağduyu çağrısında bulundu.

Kulübün internet sitesinde yayımlanan açıklamada, THY Avrupa Ligi Top 16 turunda 16 Ocak Cuma günü oynayacakları Galatasaray Liv Hospital maçının, 21 Kasım'da İstanbul'da hayatını kaybeden Kızılyıldız taraftarı Marko Ivkovic'in anılması için bir fırsat olduğu belirtildi. Açıklamada, karşılaşmada böyle bir olayın tekrarlanmaması için güçlü ve ortak bir mesaj gönderilmesi gerektiği kaydedildi.

Sporun en temel özelliklerinden birinin, insanları sevindirme ve yakınlaştırma olduğuna dikkati çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Spor, özellikle de basketbol, insanların sevdikleri takıma tutkularını gösterebilecekleri, keyif alabilecekleri bir yer. Ancak bu tutku ve takıma duyulan sevgi, rakip takıma, onun oyuncularına ve taraftarlarına saygı çerçevesinde gösterilmelidir. Rekabet sadece sahada kalmalı, taraftarlar sevdiği kulüpleri desteklerken, karşı takımın oyuncularına ve taraftarlarına hakaret etmemelidir. Sporda şiddete yer yok. Bu nedenle Kızılyıldız Telekom her türlü şiddeti, sözlü ya da fiziki saldırıyı kınamakta, şiddetin basketbol salonlarında ve genel olarak basketboldan uzak olması için mücadele etmektedir."

Açıklamada ayrıca, Kızılyıldız Telekom taraftarlarına takımlarını fair play çerçevesinde desteklemeleri gerektiği hatırlatılarak, "Galatasaray Liv Hospital maçına gelecek tüm taraftarlarımıza, sahaya herhangi bir madde atmadan, dini ya da etnik unsura dayalı hakaret içerikli tezahürat yapmadan sportif bir şekilde takımlarına destek olmaları çağrısında bulunuyoruz" ifadeleri kullanıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Euroleague'den kritik maç için açıklama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN