Dışlananların sesi olacağım

Giriş Tarihi: 27.5.2015
Dışlananların sesi olacağım

Türkiye Basketbol Federasyonu'nun bugün Ankara'da yapılacak olağanüstü genel kurulu öncesi adaylar Harun Erdenay ile Lutfi Arıboğan projelerini SABAH'a açıkladı

Lutfi Arıboğan, Türkiye'nin başarıya mecbur bir ülke olduğuna dikkat çekerek, "Günümüz dünyasında imaj ve itibarın klasik güç unsurlarının önüne geçtiğini görebiliyoruz. Ülkeler bile markalaşmak, kendi kimliklerine, ideolojilerine dünya sathında destekleyiciler bulmak peşinde. Basketbol kanımca dünyada hitap ettiği ve ulaştığı kitleler açısından bizim ülke stratejimiz ile birleştiğinde bulunmaz bir mecra yaratıyor" dedi. İşte Arıboğan'dan satır başları: "Basketbol ailesi mutsuz. Kendisini ailenin geri kalanından soyutlamış 3-5 kişinin dışında ailenin diğer fertleri süreçlere katılamıyor, söz söyleyemiyor, kendisini dışlanmış hissediyor. Hiçbir şey şeffaf değil. Bana basketbola dönmem konusunda yoğun baskı yapanların bir çoğu benzer şikayetler öne sürdüler. Amacımız aileyi yeniden bütünleştirmek ve basketbolumuzu kendi küçük dünyalarına hapsedenlerin elinden alarak büyük basketbol ailesine geri döndürmek."

KULÜPLERİN VİZYONU TBF'NİN ÖNÜNDE
"Bizim yönetim modelimiz tüm kulüplerin kendileri ile ilgili tüm karar alma mekanizmalarında izleyici değil, karar alıcı konumda oldukları bir model olacak. Kulüplerin vizyonu federasyonun ve milli takımların çok önüne geçiyor. Bizim anlayışımızda basketbol ailesinin her üyesi karar mekanizmasında etkin olacak ve sistem büyüyecek. Bu hem gelirler açısından, katılımcıların ve paydaşların sayısı ve çeşitliliği açısından ve tabii ki etki alanı açısından olacak."

GELİRLERİ ARTTIRACAĞIZ
Turgay Demirel'in istifası sonrası Basketbol Federasyonu Başkanlığı'nı yürüten, FIBA Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi Harun Erdenay, yabancı oyuncu kuralı başta kararları tüm kulüplerle birlikte alacaklarını söyledi. İşte Erdenay'dan satır başları... "Yabancı oyuncu kuralı iki yıllıktı. Çünkü takımların önlerini görebilmesini istedik. Ben başkan olursam Lig Kurulları'nı daha sık yapacağım. Kulüpler bizim önemli bir paydaşımız ve kararları birlikte almalıyız. Onların teklifleri bizim için önemli." "TBL artık süper bir lig oldu. Birinci lig konumunu aştı. TBL'yi Süper Lig, TB2L'yi birinci lig, TB3L'yi ikinci lig yapacağım. Böylece iki alt ligimiz de İddaa'ya girerek gelirlerini arttırabilecek. Altyapılarını güçlendirebilecek." "TBL'de takım sayısının artması kolay değil. Son Lig Kurulu'nda takımların hepsi fazla maç yaptıklarından şikayetçi oldu. Lig, kupa ve Avrupa'da oynuyorlar. Dinlenmek için çok küçük bir zaman aralıkları kalıyor."

AVRUPA LİGİ'NE 3'ÜNCÜ TAKIMIMIZ DA ALINACAK
"Jordi Bertomeu son açıklamasında TBL'yi kulüplerin yönetmediğini belirtmiş. Şu anda Avrupa Ligi ve FIBA arasında bir mücadele var. Bertomeu da FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel olduğu için TBL'yi hedef aldı diye düşünüyorum. Bence TBL'den üçüncü bir takımın Eurolegue'e alınmaması söz konusu olamaz. Fenerbahçe Ülker'in Dörtlü Finale yükselmesi ve taraftarlarının oradaki varlığı, en önemli sponsorların Türk şirketleri olması... Ben yeniden tekrarlıyorum ki, TBF Başkanı olarak göreve devam edersem, kulüpler ile daha fazla bir araya gelerek, onların beklentilerine göre aksiyon alacağız."

İŞTE ADAYLARDAN İNCİLER

HARUN ERDENAY
Ergin Ataman ile 2016 Olimpiyatları sonuna dek sözleşmemiz var, kendisiyle devam edeceğiz. Emir 'in sakatlığı var ve kesinlikle dinlenmesi gerekiyor. Ergin Ataman ile toplantı yaptık, yakında devşirme oyuncu konusunda kararımızı açıklayacağız. Ligimizden biri olduğunu söyleyebilirim. TBL'nin Sırbistan veya Bosna Hersek gibi ülkelerde yayınlanması beni çok mutlu ediyor. Pastanın büyümesiyle beraber, hakemlerin payı küçük kaldı. Bu ücretleri iyileştirmek, hem onlara değer verdiğimizi gösterecek, hem de kendilerini daha fazla motive etmelerini sağlayacaktır."

LUTFİ ARIBOĞAN
Sadece tek bir ligin değil, tüm liglerin maçlarının yayınlanacağı ve yayın hakları değerlerinin yükseleceği bir yayın politikasına geçmek istiyoruz. Liglerdeki gelir kalemlerinden en önemli başlıklarından biri sponsorluk. Çok iyi profesyoneller ile yola çıkarak basketbolun marka değerini yakışır gelir seviyelerine taşıyacağız. Spor Bakanlığından alınan bütçe ve iddia gelirleri arttırılacak, kulüplerimizin aldığı pay yükselecek. Yıl içinde disiplin kurulu tarafından verilen cezaların tutarlarını bir havuzda toplayıp, Fair Play ödülü olarak kulüplere dönmesini sağlayacağız.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dışlananların sesi olacağım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN