Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TBF'nin yeni başkanı

'nun (TBF) Ankara'da yapılan Olağanüstü Genel Kurulu'nda başkanlığa seçildi.

Giriş Tarihi: 27.5.2015 14:59 Güncelleme Tarihi: 27.5.2015 15:09
TBF'nin yeni başkanı Harun Erdenay
FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel'in 23 yıllık görev süresinin ardından istifa ettiği TBF Başkanlığı için Harun Erdenay ve Lutfi Arıboğan yarıştı. Harun Erdenay 12 oy farkla TBF'nin yeni başkanı oldu.

Ankara Hilton Otel'de saat 11.00'da başlayan genel kurulda, TBF'nin 187 delegesinin 177'si hazır bulundu. Genel kurulda 93, Lutfi Arıboğan 82 oy alırken 3 oy geçersiz sayıldı.

Galatasaray tam kadro Lutfi Arıboğan'ı destekliyordu ancak Harun Erdenay topladığı oylarda rakibini kıl yapı geride bıraktı. Ankara'da gerçekleşen Genel Kurul'daki oylama sonucunda 23 senedir Türk basketbolunun patronu konumunda olan Turgay Demirel'in istifasının ardından boşalan başkanlık koltuğuna Erdenay seçildi. Harun Erdenay, 2016'da toplanacak olan bir sonraki TBF Genel Kurulu'na kadar yaklaşık 18 ay TBF Başkanı olarak görev yapacak.

SANDIK SANDIK OY SONUÇLARI
Hilton Oteli'nde gerçekleştirilen genel kurulda, başkan adayları Harun Erdenay ile Lutfi Arıboğan'ın konuşmalarının ardından, 5 sandıkta başlanılan oy verme işlemi sona erdi. Genel kurulda sandıkların kapanmasının ardından, oy sayımına geçildi.

İŞTE SANDIKLAR

1. SANDIK
Harun Erdenay: 19
Lutfi Arıboğan: 16

2. SANDIK
Harun Erdenay: 19
Lutfi Arıboğan: 16

3. SANDIK
Harun Erdenay: 17
Lutfi Arıboğan: 17

4. SANDIK
Harun Erdenay: 17
Lutfi Arıboğan: 17

5. SANDIK
Harun Erdenay: 21
Lutfi Arıboğan: 15

ERDENAY'DAN İLK AÇIKLAMA

Harun Erdenay "Dünya standartlarındaki bu federasyonun liderliğini yapmak, benim için büyük bir onur ve ayrıcalık," sözleriyle mutluluğunu dile getirdi. Erdenay, "Türk Basketbolu son yıllarda çok büyük başarılara imza attı ve bu başarıları temek alarak TBF'yi bir üst seviyeye çıkarmak için çalışacak olmak heyecan verici." dedi.

HARUN ERDENAY KİMDİR?

Aynı zamanda FIBA Avrupa Yönetim Kurulu Üyesi olarak da görev yapan Harun Erdenay, FIBA Avrupa Başkanı Turgay Demirel'in 30 Mart'ta görevi bırakması sonrası TBF Yönetim Kurulu'nun tam desteği ile TBF Başkanı olarak göreve gelmişti.

Erdenay 1968 yılında basketbolun içinde yaşayan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Efsanevi bir eski oyuncu ve koç olan Kemal Erdenay'ın oğlu Harun Erdenay, hem Türk hem de Avrupa Basketbolu'nun istisnai yıldızlarından biriydi. Türkiye A Milli Erkek Takımı'nın 2001 FIBA Avrupa Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanmasında büyük rol oynadı. Üç defa TBL şampiyonluğu yaşadı ve iki defa en skorer oyuncu oldu. Erdenay basketbolu 2008 yılında bıraktı.

2006 yılında A Milli Erkek Takımı Genel Menajeri olarak göreve başladı. 2010 yılındaTürkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen Dünya Şampiyonası'nda gümüş madalya kazanan 12 Dev Adam'ın saha dışındaki liderlerinden biriydi ve ülke spor tarihinde kazanılan en büyük başarılardan birinde pay sahibiydi. TBF Başkanı seçilmeden önce TBF Yönetim Kurulu Üyesi ve Asbaşkan olarak görev yapıyordu.

Harun Erdenay TBF Başkanı olarak görev yapacağı süre boyunca basketbolun tüm dünyada ileri gitmesini sağlamayı amaçlıyor: "Hayatımı basketbola adadım ve hem oyuncu, hem de menajer olarak başarılar yaşadım. Tüm Türk Basketbolu ailesi ve dünya çapındaki dostlarımızla basketbolun statüsünü yurtiçinde ve yurtdışında geliştirmek için çalışacağım."
BUGÜN NELER OLDU
BENZER HABERLER
ARKADAŞINA GÖNDER
TBF'nin yeni başkanı Harun Erdenay
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN