Kimse isteyerek evini terketmez

5 yaşında ailesi ile birlikte İngiltere'ye ulaşan Deng şimdi yaşanan göçmen krizine çok farklı bakıyor: "Kimse gerçekten vatanını terketmek istemez. Ve göçmen değilseniz de göçmen olmanın ne demek olduğunu bilemezsiniz."

Giriş Tarihi: 13.12.2015
Kimse isteyerek evini terketmez
Luol Deng...Miami Heat ile NBA'de 12. yılına giren İngiliz basketbolcunun banka hesabında sadece kontratlarından 99 milyon 118 bin 719 $'lık bir servet yatıyor. Ama Deng bugünlerde İngiliz basınında basketbolu ile değil geçmişi nedeniyle yer alıyor... Çünkü Deng bir göçmen...Ama onun şansı Suriye'deki milyonlarca savaş kurbanının aksine yaver gitmiş... Sudan doğumlu Deng, önce Mısır'a sonra da Birleşik Krallığa göçmen olarak ulaşmış... Oradan da Duke Üniversitesi ve kendisini dolar milyoneri yapan NBA kapıları açılmış İngiliz oyuncuya...

OBAMA DA ONA HAYRAN
ABD Başkanı Obama da Deng'in hayatını ilham verici bulan bir hayranı. "Mülteci olarak büyümek... Ne ben ne de ailem bunun nerede biteceğini bilmiyordu" diyen Deng şöyle devam ediyor: "Başkan olmadığım için mutluyum. Çünkü o insanları ülkeye aldığım için bana karşı olan da çok olurdu. Çoğu insan illegal yollardan ülkelerine girilmesine karşıdır. Ama kimse gerçekten vatanını terketmek istemez. Ve eğer siz göçmen değilseniz, olup biteni göremez, onları da anlayamazsınız."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kimse isteyerek evini terketmez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN