Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yasaklar birlikte kaldıracağız

Basketbolda başörtü mücadelesinin sembolü olan Indira Kaljo, “Bu tüm başörtülü kadınların mücadelesi. Herkes destek olsun, sesimizi hep birlikte duyuralım ki, yasaklar kalksın” dedi

Giriş Tarihi: 22.5.2016
Yasaklar birlikte kaldıracağız
Küçükçekmece Belediyesi'nin düzenlediği 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı şenliğinin sürpriz bir konuğu vardı: Indira Kaljo… 2014'te FIBA'ya karşı yürüttüğü başörtüsü kampanyası ile tanınan Bosnalı kadın basketbolcu, iki yıllık deneme süresinin sonunda FIBA'nın alacağı son kararı bekliyor. Bu geçici özgürlüğü kalıcı hale getirmeye çalışan Kaljo, hedeflerini SABAH'a anlattı:
Bu mücadele tüm başörtülü kadınların mücadelesi. Herkesten destek bekliyoruz, sesimizi hep birlikte çıkarmalıyız ki yasaklar kalksın.
Benim gibi diğer başörtülü arkadaşlarımla Amerika, Kanada, gibi birçok ülkede kendi hikayemizi anlatacağız
Kendi ülkemin milli takımında oynayamıyorum çünkü yasak. Başörtülü kadınların spor yapması insanları neden rahatsız ediyor? Saha içinde bana ne avantajı olabilir ki yasak oluyor!"
Başörtümüz bize engel değil, inancımızı yaşayıp sporumuzu yapabiliriz. Basketbolda önemli olan topu potadan geçirmek değil mi. NBA'de tayt ve dirseklik taktıklarında geriye sadece saç açık kalıyor. Ben de geriye kalan saçı kapatmak istediğimde sorun oluyor.

Türkiye'den büyük destek var
Indira Kaljo Ak Parti eski milletvekili Merve Kavakçı ve kardeşi Ak Parti milletvekili Ravza Kavakçı'nın kendisine çok büyük desteği olduğunu söyleyerek, "Hidayet Türkoğlu ile görüşmemi de sağladılar" şeklinde konuştu. Hidayet Türkoğlu ile görüşmesini anlatan Kaljo, "Destek olmak istiyorlar. Bunun için bu yasağın kaldırılmasını isteyenlerin federasyona dilekçe, mektup yazıp, 'Biz bu kadar kişiyiz' dememizi istiyorlar" çağrısını yaptı. Suudi Arabistan'da basketbol hayatına devam eden Kaljo, Türkiye'de oynamayı çok istediğini belirterek, "Küçükçekmece Belediyesi yasaklar kalkarsa takım kuracak ve bu takımda ben de oynayacağım" diyor.

"Hiç durmayın, devam edin"
Müslüman kadınlara ve gençlere de sesleniyor Kaljo: "Hiç durmayın, devam edin. İnsanlar sahaya çıktığınızda sizin komik göründüğünüzü düşünürse aldırış etmeyin. Hiçbir şey sizin spor yapmanıza engel değil."

6 yaşından beri gurbette
Savaş nedeniyle henüz 6 yaşında Bosna'dan önce 'ya, sonra da ABD'ye göç eden Kaljo, başörtüsü ile oynamak için ilk başvurusu reddedildiğinde de sosyal medyada FIBA'ya karşı 80 bine yakın imza toplamıştı.


OGÜN ŞAHİNOĞLU
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yasaklar birlikte kaldıracağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN