Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye’ye borcumuz var

Harun Erdenay, “Ülkemize sporun, gençlerimizin , var olan bayrak sevgisini daha da yüceltmek için borcumuz var” derken, bunun için tekrar başkanlığa aday olacağını vurguladı

Türkiye’ye borcumuz var
Sayın Başkan, 16 aylık geçiş döneminde görev aldınız. Bu süreci nasıl değerlendirirsiniz?
Milli Takım'ın Avrupa ve ikincilikleri, kadın basketbolunda yine Milli Takım'ın Avrupa Şampiyonası'ndaki dereceleri, Galatasaray'ın iki kupayı alması gibi çeşitli başarıların yaşandığı uzun bir süreç, 23 yıllık Turgay Demirel dönemi. Bu dönemin son sekiz yılında milli takımlar sorumlusu ve asbaşkanlık görevlerinde bulundum. O tarihlerde Başbakanımız olan, Cumhurbaşkanımız Sn.Recep Tayyip Erdoğan'ın, Dünya Şampiyonası'nın ülkemize alınması için yolumuzu açıp, her türlü desteği vermesi başarılarımıza çok ciddi zemin hazırladı. Bugüne kadar basketbol tarihinin en büyük başarısını elde ettik.

YENİ KURAL BAŞARILI
Göreve geldiğimiz son iki yılda ise yabancı sayısına farklı kriterler getirdik. Böylece kulüplerin Avrupa'daki başarıları yükseldi. Fenerbahçe'nin basketbolun Şampiyonar Ligi olan Avrupa Ligi'nde üst üste iki kere Final Four yapıp, final oynaması. Galatasaray'ın Eurocup'ı kazanması... Trabzonspor'un EuroChallenge finali bunların sonucu... Bu iki yılda bazı belirlediğimiz hedefler vardı. Süper Lig uygulamasının başlatılması, hakemlerin profesyonelleşmesi, daha önce olmayan kadın basketbolunda ulusal kanaldan tv yayını, olimpiyat ve alt yapılarda ... Burada sadece erkek milli takımımızın olimpiyata katılamaması bizi üzdü...

Basketbolun ülke tanıtımına yaptığı katkıyı biliyoruz. Bunu daha nasıl geliştirebiliriz?
18 yaşımda oyuncu olarak giydiğim ay-yıldızlı formaya hizmetimi, Milli Takımlar sorumlusu ve şimdi de TBF Başkanı olarak sürdürürken ülkemizin temsilinin ne denli önemli olduğunu hep hissettim, yaşadım. Ülkemizin, bayrağımızın tanıtımı, kulüpler, yöneticiler, Türkiye'de organize edilecek şampiyonalar, global sponsorluklarla bir bütünün parçaları. Türk Hava Yolları'nın Euroleague'in isim sponsoru olarak, ülkemizin adını dünyaya duyurarak, bence spor tarihimizin en değerli sponsorluğuna imza attı. Sporda her ne kadar öncelik katılım olsa da, özellikle yurt dışında alınacak derecelerin, galibiyetlerin büyük artıları olduğuna inanıyorum.

GENÇLERİ KAZANACAĞIZ
Altyapılardaki başarımızı üste nasıl taşıyacağız?
Altyapılarda erkeklerde bu seneyi üç madalya ile kapattık. Bu oyuncuları ligimize ve milli takımlarımıza daha iyi hazırlamak, oynamalarına zemin hazırlamak için bir takım projelerimiz var. Bunun için de geçen ay Sapanca'da yaptığımız 'Arama Çalıştayı'nda yaklaşık 20 yıl sonra Türk basketbolunun bütün katmanları yan yana geldi. Oradan çıkacak sonuçlar bizim için çok önemli. Bunları da önümüzdeki önemde uygulamaya geçmek istiyoruz.

Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz?
Futbolda görüyoruz, yaşıyoruz; FIFA gibi, FIBA'nın da, Euroleague'in de çok kesin kuralları var. Özellikle mali disiplin açısından. Kulüplerimize kurumsal yapıları yerleştirmek, süreklilik sağlamak zorundayız. İstikrarlı yapılardan, istikrarlı bir lig ve sonuçlar çıkacaktır. Bizim için Euro2017'de madalya, sonraki Dünya Şampiyonası ve olimpiyatlara katılabilme ilk sıralardaki hedefler. Bu amaç ile TBL ve TB2L'de 20 ve 22 yaş altı oyunculara daha çok oynama süresi vermek için yeni statülerimiz hazır. Bu uygulamaları adım adım STSL'ine getirerek, bir yandan yabancı sayısını düşürmeden Avrupa'da başarılı olmak için isteyen kulüplerimize destek olurken, diğer yandan da daha çok dakika alacak olan genç Türk oyuncularla milli takımlarımızın geleceğini planlayacağız.

POTANIN PERİLERİ RİO'DA MADALYAYI HAK ETMİŞLERDİ
Potanın Perileri üst üste iki olimpiyata katıldı. Sıra madalyada mı?
Başta Cumhurbaşkanımız, Rio'da hep yanımızda olan Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç çıtanın hep yükselmesi için büyük destek veriyorlar. Rio'da madalya şansını havadaki top ile kaçırdık. Bizi yenen İspanya finalo ynadı ama biz de madalyayı hak etmiştik. Tabii ki hedefimiz Japonya'da madalya ve erkeklerin de kızlarımızı takip etmesi. Ülkemize tanıtım, moral, katkı, sporun , gençlerimizin gelişimi, var olan bayrak sevgisini daha da yüceltmek çiin ciddi sorumluluklarımız, mecburiyetlerimiz, hatta borcumuz var demek en doğrusu olacak.

Adaylık için ne diyorsunuz?
"Sonuçta ben görevi 16 ay yapmak için gelmedim. Devam etmek istiyorum. Önümüzdek günlerde de bununla ilgili resmi açıklamayı yapacağım."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye’ye borcumuz var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN