Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiliz modeli

TFF; yabancı sınırı uygulaması yerine transfer edilecek futbolcuların milli takımda oynama sayısı ile ülkesinin FIFA sıralamasındaki yerine bakacak

Giriş Tarihi: 16.10.2014
İngiliz modeli
Türkiye Futbol Federasyonu'nun, uzun yıllardır tartışma konusu olan yabancı sınırı uygulamasını İngiliz modelini örnek alarak kaldırma planını Sabah açıklıyor. Geçen yıl tam yetkiyle göreve gelen Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in kulüp teknik direktörlüğü döneminde de savunduğu, kriterlere bağlı olarak yabancı transferini serbest bırakma fikrinin hayata geçmesi bekleniyor. Değişiklik sonrası gelmesi muhtemel çok sayıda yabancı oyuncunun kalitesini belli bir seviyede tutabilmek için İngiltere modeli örnek alınacak.

AB VATANDAŞLIĞI DA GÜNDEMDE
İngiliz çalışma izni şartlarına benzer şekilde milli takımda oynama sayısı, milli olduğu ülkenin FIFA sıralamasındaki yeri gibi kriterlere bakılacak olan kurallarla TFF, kalitesiz yabancıların önünü almaya çalışacak. Böylece yabancı çokluğunun ligin kalitesine zarar vermesinin önüne geçilme adına önemli bir adım atılacak. Öte yandan İngiltere ve diğer Avrupa liglerinde Avrupa Birliği vatandaşlarının kritersiz dolaşımıyla ilgili Türkiye Futbol Federasyonu'nun nasıl bir karar alacağı önümüzdeki günlerde belli olacak.

İNGİLTERE'NİN KRİTERLERİ NASIL?
Avrupa Birliği dışı oyuncuların İngiltere'ye transfer olabilmesi için kendi milli takımlarında son iki yılda milli maçların en az yüzde 75'inde oynaması gerekiyor. Ayrıca bu futbolcuların oynadıkları milli takımlar FIFA sıralamasında ilk 70'te yer almalı.
Oyuncular eğer milli takımlarda yüzde 75 kriterini sakatlık, ceza gibi özel sebeplerle sağlayamamışsa bu durum ilgili rapor ve belgelerle ispatlanmalı. Bu değerlendirme sonrasında "2 yılda yüzde 75" kriterinde istisna sağlanabiliyor.
Bu kriterleri sağlamayan oyuncular için kulüpler 'özel yetenek' başvurusu yapabiliyor. İlgili kurul kulübün başvurusu üzerine bir hafta sonra toplanıyor ve oyuncu hakkında karar veriyor. Bu özel durum genelde genç ve FIFA sıralamasında yüksek sıralarda yer alan oyuncular için kullanılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz modeli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN