Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2 usta yazar kararı yorumladı

Giriş Tarihi: 21.11.2014
2 usta yazar kararı yorumladı

Türkiye Futbol Federasyonu, Disiplin Talimatı'nda radikal bir değişikliğe gitti. Hakemler sahanın tek hakimi oldu. Bundan sonra değil hakem odası basmak, kulüp başkanları ya da yöneticileri hakeme saha içi ve saha dışında sportmenliğe aykırı hareket, tehdit ya da küfür ettikleri taktirde, hakem maçı tatil edecek. Suçu işleyen takım da hükmen mağlup ilan edilecek. SABAH'ın iki usta yazarı bu kararı yorumladı.


AHMET ÇAKAR

TFF TOPU HAKEMLERE ATTI


Futbol Federasyonu çok doğru bir karar aldı. Ama hem ucu açık hem de sınırları belli değil. Adeta bir yerde topu hakemlerin üzerine attılar. Bir yıllık cezaya hiçbir lafım yok, tamamen destekliyorum. Bundan sonra koridorlarda veya hakem odasında hakeme sözlü veya fiziki saldırıda bulunan idarecinin bir yıl men alması doğru karar. Bunu uygulamak da doğru ama Futbol Federasyonu'nun almış olduğu yeni disiplin talimatının sıkıntılı bazı yönleri var. Mesela maç oynanırken seyirci küfür etmeye başladı, küfürler arttı. Hakem oyunu durdurdu ve seyircilere "Devam ederseniz maçı tatil edebilirim" mesajı verdi. Maç tekrar başladı, küfürler devam etti ne olacak?
Hakemin biri aynı durumda maçı tatil ederse diğeri benzeri bir durumda maçı devam ettirirse çok ciddi bir çifte standart ortaya çıkar. Diyelim ki F.Bahçe, Kadıköy'de bir Anadolu takımıyla oynarken küfrün süreklilik arz etmesinden dolayı hakemin biri maçı tatil etti. Bir gün sonra G.Saray, TT Arena'da bir başka takımla oynadığında ve aynı küfür sürekliliği olduğunda hakem maça devam edip maçı bitirirse bunun Türk futbolunda yaratacağı kaosu düşünebiliyor musunuz? Çünkü maçın tatili demek o maçı 3-0 hükmen kaybetmişsinizdir demektir. Bunun hakemler açısından sınırlarının çok iyi çizilmesi lazım. Mesela sınırlar şöyle çizilebilir.
Küfür süreklilik arz ettiğinde hakem maçı durdurur, bekler. Bir müddet sonra tekrar maça başlar. Eğer küfür devam ediyorsa belki bir daha durdurur, bir müddet bekler ve oyun tekrar başlar. Sonra seyirci ağzını ilk açısında (Tabi ki küfür anlamında söylüyorum) maçı tatil eder ve soyunma odasına gider. TFF'nin kararını prensip olarak desteklemekle birlikte küfürlü tezahürat konusunda sınırları iyi belirlemek zorundalar.

ERMAN TOROĞLU

LA FONTAİNE'DEN MASALLAR!

Futbol Federasyonu'nun kararları tamamen göstermelik kararlardır. Bu iş böyle olmaz. Dernekler kanununa göre seçilen bu kulüp yöneticilerini ancak kanunla bu işten koparabilirsiniz. Adamlar sizin yönetmeliklerinizle dalga geçiyorlar. İstediğin kadar talimatnameyi değiştir, yönetmeliği değiştir. Disiplin Kurulu'nda hangi takımın adamı fazlaysa o takımdan gelenlere zaten alt sınırdan ceza veriyorlar. Bu cezayı alanlar da "Nasıl olsa bir şey olmaz" diye şiddetlerini artırıyorlar. Bunları yapanları kulüp yönetiminden atacaksınız. O zaman Türk futbolu rahatlar. Peki bunun için ne lazım? Kulüpler Yasası'nı çıkarmak lazım. Daha hala neyi eveleyip geveliyorsunuz? 60 gün, 6 ay, bir yıl ceza alana yönetme yasağı getirebiliyor musunuz? İşte o zaman düzelir. Yoksa bunlar La Fontaine'den masallar.
Yönetici dediğimiz adam veya adamlar sizle ve devletle dalga geçiyorlar. Hakem odası basıyorlardı, şimdi stat basmaya başladılar. Hem de kulüp maçlarında da değil, milli maçlar basılmaya başlandı. Siz daha neden bahsediyorsunuz. Bunlarla uğraşmaya cesaretiniz yok veya devlet bu işe yandan bakıyor.
Salı günlerini de merak ediyorum. Bu toplantıları yapmadan önce hakemlere hangi tarz talimatları niye verdiler? Bakalım bu yapacakları ne kadar sürecek?
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2 usta yazar kararı yorumladı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN