Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dokunma yanarsın

Futbol Federasyonu'ndan devrim gibi karar

Giriş Tarihi: 21.11.2014
Dokunma yanarsın
1 Hakem saha içi ve dışında kendisine yapılan her türlü sözlü eylemde maçı tatil etme yetkisine sahip olacak. Suçu işleyen takıma da 'hükmen mağlup' işlemi yapılacak

2 Hakem odası basan başkan ve yöneticilere sahalardan en az 1 yıl men cezası verilecek

3 Kulüp yöneticilerinin ihlallere yönelik tüm cezalarında ise ağır artırıma gidilecek

Türkiye Futbol Federasyonu, Disiplin Talimatı'nda radikal bir değişikliğe gitti. Hakemler sahanın tek hakimi oldu. Bundan sonra değil hakem odası basmak, kulüp başkanları ya da yöneticileri hakeme saha içi ve saha dışında sportmenliğe aykırı hareket, tehdit ya da küfür ettikleri taktirde, hakem maçı tatil edecek. Suçu işleyen takım da hükmen mağlup ilan edilecek.

UYGULAMA BU HAFTA BAŞLIYOR

TFF yaptığı açıklamada, hakemlere yönelik hakaret, tehdit, fiziki ve sözlü taciz, darp ve benzeri kabul edilemez eylemlerin artarak devam ettiğine dikkat çekildi. Disiplin Talimatı ve Futbol Müsabaka Talimatı'nda yapılan değişikliklerle bu haftadan itibaren uygulanacak yeni kurallar şöyle açıklandı: Yeşil zemin içinde veya dışında, hakem soyunma odası koridorunda, hakem odası önü ve içerisinde hakemlere yönelik her türlü sözlü veya fiili eylemlerde bulunulması halinde müsabaka hakemine karşılaşmayı tatil etme yetkisi de dahil olmak üzere geniş yetkiler verilmiştir.

EN AZ 1 YIL HAK MAHRUMİYETİ

Hakem soyunma odası veya koridorlarında benzer eylemleri maç sonrası da dahil olmak üzere yapan kulüp yöneticilerine Disiplin Talimatı uyarınca en az 1 yıl men cezası verilmesi karara bağlanmıştır. Ayrıca kulüp yöneticilerinin ihlallerine yönelik diğer tüm cezalarda da artırıma gitme zorunluluğu hissetmiştir.

MEDYAYLA HER SALI TOPLANTI
Süper Lig'de 10. hafta maçlarının ardından yeni bir uygulama hayata geçiriliyor. MHK Başkanı Zekeriya Alp, Salı günleri medya ile buluşup haftanın hakemlerini değerlendirecek. Bu toplantılara gerekli görüldüğü takdirde sona eren haftanın hakemlerinden bazıları da davet edilecek. Haftaya damga vuran hakem ya da hakemler kararlarını değerlendirip, soruları yanıtlayacak.

YILDIRIM TEHDİT ETMİŞTİ
TFF'nin aldığı devrim gibi kararın arkasında Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'ın geçtiğimiz Cuma günü yaptığı basın toplantısında söylediği sözlerin büyük etkisi var. Aziz Yıldırım ne demişti:

"GEREKİRSE HAKEM ODASI BASARIM"
"F.bahçe'nin haklarının yenmesini engellemek için gerekirse hakem odası da basarım. Yıldırım Demirören de zamanında hakem odasına, rakip soyunma odasına gitmedi mi? Her şeyi bize bağlıyorlar, saldırıyorlar. Maddi, manevi kayıplarım var. Bunu dile getirmeyecek miyim? 60 gün değil 160 gün ceza versen ne yazar. Haklı olduğum her şeyi dile getiririm."

BURASI DAĞ BAŞI DEĞİL
Aziz Yıldırım'ın sözlerini 17 Kulüp Başkanı Kulüpler Birliği Toplantısı'nda kınamıştı. TFF Başkanı Yıldırım Demirören de "Türk futbolunun olduğu yerde kimse hakem odası basamaz. Burası dağ başı değil. Kimse aşağı inemez. İnmemesi gerekir" demişti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dokunma yanarsın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN