Fatih Terim şaşırttı

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, FIFA'nın Weekly dergisine çok özel bir röportaj verdi.

Giriş Tarihi: 21.11.2014 16:31 Güncelleme Tarihi: 21.11.2014 16:39
Fatih Terim şaşırttı
Alan Schweingruber imzalı yayınlanan ve Türkiye dosyasının içinde yer alan röportajda Terim samimi açıklamalarda bulundu.Alan Schweingruber'in Riva'da bulunan Hasan Doğan Tesislerine gidiş hikayesi ile başlayan yazıda Türkiye'nin sosyal ve futbol durumu değerlendirilirken, Fatih Terim'le de kısa bir söyleşi gerçekleştirildi.


"DUYGULARIM KARİYERİMİN BİR PARÇASI"


Terim'e 'duyguların' önemini soran Alan Schweingruber şu cevabı aldı: "Hayatımda hiçbir başarıyı duygularım olmadan kazanmadım. Kariyerimin çok önemli bir parçası. Duygular olmadan güçten yoksun kalırsın ama asıl önemli olan duygularını kontrol edebilmektir. Taraftarlar size tezahürat yaparken 30 saniye sonra hakaret edebilir. Hocalar ve futbolcular bu duygulara alışık olmadı


"TABİİ Kİ HATALAR YAPTIM"


Terim, "Milli Takımın anahtar oyuncusu olduğumda daha 23 yaşındaydım. Liderlik yapmak hoşuma gidiyor" derken, geride kalan 27 yıllık kariyerini ise şu şekilde anlattı:

"Harika hissediyorum. Zaferler ve başarılar her şeyden ağır basıyor. Tabii ki hatalar yaptım, her insan gibi ama önemli olan bu hatalardan ders almak. Her zaman kendime karşı dürüst oldum. İnsan olarak da antrenör olarak da...

"ÜLKEMİZ İSTİKRARSIZ"

Fatih Terim, "Pişman olduğunuz bir hatanız oldu mu?" şeklindeki soruya, "Her zaman pişmanlık duyduğunuz hatalar olur ama bunlar geride kalmıştır." diyerek yanıt verdi.

"Yeteri kadar tutkulu biriyim. Tutku uzun vadede negatif bir etki yaratmaz. Çok fazla tutku belirli yollar açabilir" diyen Terim, Türkiye'nin futbol durumunu ise şöyle değerlendirdi:

"Ülkemizdeki birçok şey gibi futbol da istikrarsız. Bunun üzerinde çalışmaya ihtiyacımız var. 80 milyonluk nüfus, çok büyük bir potansiyel var ama hala bir şeyler eksik. Kulüpler finansal problemler yaşıyor. Daha fazla taraftara ihtiyacımız var. Yeni yetenekler bulmalı ve geliştirmeliyiz. İşte ben de tam bunun için buradayım.

Milli Takım hocası olarak, Federasyon ve ülke olarak yaptığımız ilerlemeden kendimi sorumlu hissediyorum. Teknik direktörlük sadece işimin bir parçası. Bu yeniden imza atmamın bir nedeni. Federasyon beni bunları yapmam için istedi."

"FRANSA'YA GİDEMEZSEK DÜNYANIN SONU DEĞİL"

Milli Takımın Euro 2016'ya gitme şansını da değerlendiren Terim, "Ne olacağını hiç bilemezsiniz. Kalan maçlarımızı kazanmak istiyoruz. Ama Fransa'ya gidemezsek de dünyanın sonu değil. Bununla anlaşmamız lazım. Burada bir milli takım yaratıyorum; turnuvalarda final oynayacak. Bunu başarabilmek için zaman gerekli" dedi.

"ÖNEMLİ OLAN EVLERİNDE GİBİ HİSSETTİRMEK"

Başarılı teknik adam Almanya ile olan ilişkilere de değindi. "Almanya'ya gitmekten her zaman keyif alırım. Sepp Piontek ile uzun süre önce çalıştım. Orada iyi dostlarım var. Almanya, Türkiye için çok önemli bir ülke" değerlendirmesini yapan Terim, milli takım tercihinde Almanya'yı kullanan Türk futbolcular içinse şunları söyledi:

"Onlara saygı duyuyorum. Kolay bir karar değil. Eğer bir Türk futbolcu anavatanında oynamak isterse her zaman kapımız açık. Önemli olan yurtdışındaki 4 milyon Türk'e evlerindeymiş hissini verebilmek"

"BELKİ BİRGÜN İTALYA'YA DÖNERİM"

Fatih Terim, İtalya günlerini de es geçmediği röportajda, "İtalya'yı çok seviyorum. Ailem ve çocuklarm ile yaşadım. İkinci evim gibi. Belki birgün yeniden dönebilirim. Kim bilir?" dedi. Memleketi Adana hakkında gelen soruya da yanıt veren tecrübeli çalıştırıcı, "Sık sık gidiyorum. Ebeveynlerim ve akrabalarım orada yaşıyor." şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Fatih Terim şaşırttı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN