Hıncal Uluç ile haftanın gündemi

Giriş Tarihi: 23.12.2014 09:03 Güncelleme Tarihi: 23.12.2014 09:35
Hıncal Uluç ile haftanın gündemi
Fenerbahçe ve Galatasaray maçlarına hakem kararları damga vurdu. Bu kararların altında neler yatıyor ve çetin bir mücadeleye sahne olan şampiyonluk yarışını nasıl etkiliyor?
Hakemlerin verdiği kararların şampiyonluk yarışını etkileyeceği kesin... Çünkü son haftalarda yapılan hatalar doğrudan maçın skorunu, puanlamasını değiştiren hatalar... Sadece şampiyonluk yarışını da değil, küme düşme mücadelesini de etkiliyor. Ama hakemlere de fazla kızamıyorum. Bu hataların ana sebebi medyamız...
Resmen, açıkça taraf tutuyorlar. Sayfaların yapısına baktığınız zaman görüyorsunuz. Medya sırasıyla; yüzde 70'e yakın ölçüde Fenerbahçe'yi koruyor. Kalan yüzde 30'un yüzde 20'si Galatasaraylı, yüzde 10'u da Beşiktaşlı!.. Bu senelerden beri böyle... Bu yanlarını, yayıncı kuruluş dahil televizyon programlarına, spor sayfalarına yansıtıyor.
Hakem de bunları okuyor, bunları dinliyor ve fevkalade etki altında kalıyor. İstese de istemese de etki altında kalıyor.
Bu ülkede hakemliğe devam edeceksen, medya maskarası olmak istemiyorsan sırayla bu takımları tutmak zorundasın! Bunu yaptıkları zaman bir de vicdan muhasebesi içine giriyorlar. 'Acaba ileri mi gittik' deyip bu defa tersine kararlar vermeye başlıyorlar ve her şey allak bullak oluyor.
Türkiye'de 'Ben bu maçı rahat, sakin yönetirim' diye sahaya çıkan hakem yok. Böyle olunca da hatalar birbirini izliyor.

Pozisyonlara yakın çekim yapacak olursak; Fenerbahçe ve Galatasaray'a çalınan ve çalınmayan penaltılarla ilgili değerlendirmeniz nasıl?
'Penaltıydı, değildi' diye tartışmaya dahi gerek yok. Çünkü önemli olan, bu tür pozisyonlara karşı medyanın tavrı... Fenerbahçe maçındaki penaltı; neresinden bakarsan bak tartışmalı bir penaltı...
Böyle tartışmalı bir penaltı; bir tarafta şampiyonluğa, öbür tarafta kümede kalmaya oynayan iki takımın karşılaştığı maçın bitmesine yakın veriliyorsa ve eğer yanlış kararsa bir tarafın puanı çalınmıştır. Gene yanlışsı öbür tarafa iki puan eklenmiştir.

ARKADAŞINA GÖNDER
Hıncal Uluç ile haftanın gündemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN