Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye:1 - Almanya:7

Almanya, topraklarındaki her 55 BİN Türkten 1 Süper Lig oyuncusu çıkarırken, Türkiye bu rakamı ancak 359 BİN kişide buluyor. Kısacası Almanlar bizi 7'ye katlıyor

Giriş Tarihi: 23.12.2014
Avrupa'da yapılan araştırmalar Türk futbol altyapısının kötü durumunu ortaya koyarken, bir başka sorun da yerli havuzu için dışarıya duyulan bağımlılık... Süper Lig'de forma giyen yerli oyuncuların 4'te 1'i Avrupa'da doğup büyüyen gurbetçilerden oluşuyor. Süper Lig'deki 285 yerli futbolcudan 54'ü futbol eğitimini Almanya'da alırken, 18'i Fransa, Hollanda, Belçika gibi ülkelerden yetişme. Yani yerli statüsünde oynayan oyuncuların yüzde 25,3'ünde emeğimiz yok.

359 BİNDEN 1 FUTBOLCU ÇIKIYOR!
Türk futbol altyapısının çöktüğünü gösteren bir diğer detay nüfusa oranla yetiştirilen oyuncu sayısı... Almanlar 3 milyonluk Türk nüfusundan Süper Lig'e 54 oyuncu ihraç etti. Bu da Almanya'da yaşayan her 55 bin Türkten 1 Süper Lig oyuncusunun çıktığını gösteriyor. 76 milyonluk Türkiye'de ise 359 bin kişiden 1'i Süper Lig'de oynayabiliyor. Yani Almanların neredeyse 7 oyuncu yetiştirdiği nüfustan Türkiye 1 oyuncu çıkarıyor. Bu da çok az insanın lisanslı spor yaptığına işaret ederken, aynı zamanda genç nüfusuyla övünen ülkemizde transfere ayrılan paraların bir kısmının altyapılara yönlendirilmesi gerektiğini gösteriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye:1 - Almanya:7
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN