Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bu karar Türk futbolunu bitirir"

Katar Ligi ekiplerinden Umm Salal'ın teknik direktörü Bülent Uygun, Türkiye Futbol Federasyonu'nun gelecek sezondan itibaren uygulanacağını duyurduğu yeni yabancı kuralının fayda sağlayacağına inanmadığını söyledi.

Giriş Tarihi: 6.1.2015 16:50
Bu karar Türk futbolunu bitirir
Uygun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, takımların 14 yabancıyı kadrolarında bulundurabileceği ve ilk 11'lerini tamamen yabancı oyunculardan oluşturabilecekleri bu sistemin, ciddi bir sıkıntı yaratacağına inandığını aktararak, "Türk futbolu bitmiş durumdaydı, şimdi tamamen bitmiş oldu. Bundan sonra 20 milyon Türk gencinden herhangi bir şey beklemek yanlış olur. Çünkü bekleyebileceğimiz bir sistem yok" dedi.

Altyapılara gerekli yatırımın yapılmamasından şikayet eden Uygun, "Eğer altyapılara gerçek anlamda yatırım yaparsanız, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından maaşlarını ödeyerek UEFA A ve UEFA Pro lisanslı iyi eğitmenler gönderirseniz, gençleri yetiştirip, 3-5 sene içinde o yıldız futbolcuları ortaya çıkarırsanız, evet belki proje anlamında doğru yürüyecektir. Bizim zamanımızda oynayan yıldız futbolcuları saymakla bitiremezsiniz. Şimdi bir elin 5 parmağını geçmez. O zaman bir yerde hata var" diye konuştu.

"O ZAMAN YABANCI YÖNETİCİ TRANSFER EDELİM"

Bülent Uygun, kulüplerin büyük oranda borç batağı içinde olduklarını kaydederek, "O zaman bu kadar yabancı futbolcu alacağımıza yabancı yönetici transfer edelim. Çünkü batan bu kulüpleri kurtaracak birilerine ihtiyaç var. Altyapımıza yatırım yapmıyoruz" ifadelerini kullandı.

Recep Tayyip Erdoğan gibi sporu seven ve sporcu dostu bir Cumhurbaşkanına sahip olunduğuna dikkati çeken Uygun, "Kulüpler bir an önce harekete geçmeli. Nasıl İspanya ve Almanya birer milyar dolar yatırım yapıp dünya şampiyonu olduysa, Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de bu fırsatı yaratması, bu yönde kanunları çıkaracak şekilde teklifleri sunup, hayata geçirmesi lazım" değerlendirmesinde bulundu.

Bülent Uygun, kulüplerin vergi borçlarının sıfırlanması gerektiğini vurgulayarak, sözlerine şöyle devam etti:

"Teknik direktörlerin ve futbolcuların kendi vergilerini kendilerinin vermesi lazım. Hakemlerin yarı profesyonel yapılması lazım. Futbolculara ve teknik adamlara sağlık sigortaları, hayat sigortaları sağlamamız lazım. Türk futbolunu kalkındırmak için projeler üretmemiz gerekli. Sadece bir şeyler anlatarak ya da ufak tefek değişikliklerle bu işlerin düzelme ihtimali yoktur. Kanunlar çıkmadığı sürece de Türk futbolu daha kötü günlere gidecektir."

Bülent Uygun, Passolig nedeniyle tribünlerin boş kaldığı eleştirilerine katılmadığını dile getirerek, "Bu durum herkese yaradı. Artık herkes ailesiyle evinde güzel bir şekilde maçını izliyor. Statlarda küfür eden insanlar kalmadı. Artık tribüne gelenler de nezih bir şekilde maçını izliyor. İki-üç sene sonrası yeni statların hepsi bittiğinde, tribünlerde yer bulamayacağız. Çünkü evde o kültürle maç seyretme güzelliğini yakalamış olacağız ve tekrar onları tribüne çekeceğiz" değerlendirmesini yaptı.

"İYİ Kİ KATAR'A GİTMİŞİM"

Bülent Uygun, Katar Ligi'nde çalışıyor olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirirken, başka Türk teknik adamlar için de çalışma yaptığını söyledi.

Katar'ı, "hayaller ülkesi" olarak niteleyen Uygun, "Dünyanın en iyi stadyumlarını inşa ediyorlar. Altyapılarına yatırım yapıyorlar. Ülke sporunu yukarı götürebilmenin çalışmaları içindeler. Türk'ü, bizi bizden çok seven Katarlı dostlarımız var. Orada olmaktan ve çalışmaktan mutluluk duyuyorum. Kendimi geliştiriyorum. İyi ki Katar'a gitmişim. Huzur, mutluluk içindeyim. Daha da iyisini nasıl yapabilirim ona bakıyorum" diye konuştu.

Katar'ın çalışmak için güzel bir olduğunu anlatan Uygun, sözlerini şöyle tamamladı:

"Yine 3-4 hocamızla ilgili çalışmalarımız oldu. Türkiye'deki birçok hocamızın isimlerini verdim. Onların CV'lerini bizzat ben kendim çıkarıp verdim. Ben hocalarımın ne kadar yetenekli olduklarını. Türk insanının yeteneğini biliyorum. Gereken çalışmaları yaptım. Orada Türk hocalar için istek ve arzu var. İnanıyorum ki önümüzdeki yıllarda bir çok Türk oyuncu ve teknik adam gidecek, inşallah başarılarını hep beraber göreceğiz" .
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bu karar Türk futbolunu bitirir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN