Türkiye'nin en iyi haber sitesi

8 yabancıdan sonrası zor

Yabancılara ödenen stopaj ücretleri 8. yabancıdan sonra katlanarak artacak, borcu olan transfer yapamayacak, stopaj ve cezalardan gelen paralar altyapıya harcanacak

Giriş Tarihi: 7.1.2015
8 yabancıdan sonrası zor
TFF Başkanı Yıldırım Demören'in genel hatlarıyla duyurduğu yabancı kuralının detayları bugün Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim tarafından kamuoyu ile paylaşılacak. 23'üncü Uluslar arası Antrenör Gelişim Semineri'nde "Futbolumuz ve geleceği" konulu panelde kendi hazırladığı projeyi detaylarıyla anlatacak olan Terim, projedeki tüm ayrıntıları futbolseverlerle paylaşarak noktayı koyacak. Yeni kurallardaki en önemli detayları ise Terim'den önce SABAH duyuruyor:

1- Takımlara yabancı hakkı tanıyan kuralda, yabancılara ödenen stopaj ücretleri katlanarak ödenecek. Ancak bu katlanan ücret 8'inci yabancı sonrası artacak. Örneğin: 8 yabancı için 400 bin TL stopaj ödeniyorsa, 9'uncu yabancı için 800 bin TL, 10'uncu yabancı içinse bu ücret 900 bin TL olacak.

2- Gecikmiş borcu olan kulüpler kesinlikle transfer yapamayacak, yabancı hakkına sahip olamayacak. Böyle olunca birçok kulübün ortada olan mali tablolarına bakıldığında 8 yabancı üzerine çıkılmayacağı düşünülüyor.

3- Stopajdan ve PFDK cezalarından gelen paralar bir havuzda toplanacak ve altyapı için harcanacak.

4- Mali kriterler belirlenecek. Hüsnü Güreli ve ekibinden gelecek rapor doğrultusunda birçok takıma yabancı transfer izni verilmeyecek. Yani TFF daha denetleyici olacak. SGK'ya ve devlete vergi borcu olan kulüplere dikkat edilecek.

5- Uyuşmazlık Çözüm Kurulu yeniden aktif hale getirilecek. Futbolcuların alacakları için mahkeme kapılarına gitmesi ve mağdur olmalarının önüne geçilecek.

TERİM'DEN TAVSİYELER

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim seminerde meslektaşlarına önemli tavsiyelerde bulundu. Her teknik adamın bir felsefesi olması gerektiğine vurgu yapan Terim, "Ben yetenekli bir takımda oynadım ancak hiç yenilgilere mani olamadım. O zaman dedim ki 'mağlup olacaksak hücum ile mağlup olalım.' 'Yenilmek kolay, yenmek olay' diye bir lafım vardır. Benim felsefem buydu. Size şunu öğütlüyorum, oynamayı amaçlayın. Bir gün kazanacaksınız. Futbol sürprizler oyunu olduğu için her zaman çalışmadığınız yerden çıkacaktır. 'O burada oynar, o oynamaz' devri kapanmıştır. Kimse anasının karnından o mevkide doğmadı. İhtiyaç olduğu zaman o mevkide oynayacak. Rakamlara bağlı kalmayın" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
8 yabancıdan sonrası zor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN