Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FIFA'da başkanlık yarışı

Dünya futbolunun patronluğunu 17 yıldır sürdüren 78 yaşındaki Blatter, mayıs ayındaki seçimde 5. kez FIFA Başkanı seçilmek istiyor.

Giriş Tarihi: 7.1.2015 15:17
FIFA'da başkanlık yarışı
Dünya futbolunun patronluğunu 17 yıldır sürdüren 78 yaşındaki Blatter, mayıs ayındaki seçimde 5. kez FIFA Başkanı seçilmek istiyor.

FIFA başkanlığını 17 yıldır yürüten 78 yaşındaki Sepp Blatter, mayıs ayındaki seçimde 5. kez başkan seçilmek için mücadele edecek.

İsviçre'nin Zürih kentinde 29 Mayıs'ta yapılacak 65. FIFA Kongresi'ndeki başkanlık seçiminde, daha önceki iki seçimin aksine rekabet yaşanacak. Çünkü 2007 ve 2011'deki kongrelere tek aday olarak giren mevcut başkan Sepp Blatter'in karşısında bu kez rakipleri olacak.

1998'de katıldığı ilk seçimde eski UEFA Başkanı Lennart Johansson'u, 2002'de de halen Afrika Futbol Konfederasyonu'nun (CAF) başkanlık koltuğunda oturan Issa Hayatou'yu ekarte eden Blatter, bu defa en az 2 adayla baş etmek zorunda. Zira eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Fransız Jerome Champagne ve FIFA Asbaşkanı Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin, Blatter'a karşı seçimlerde boy gösterecek.

Blatter 82 yaşına kadar başkanlık yapma peşinde

Dört dönemdir FIFA başkanlığını sürdüren 78 yaşındaki Blatter, 5. kez dünya futbolunun patronu olması halinde, göreve 4 yıl daha devam edecek. 1904'te kurulan FIFA'nın 8. başkanı Blatter böylece görevi devraldığı 7. başkan Joao Havelange gibi 82 yaşındayken başkanlık koltuğunda oturacak.

Blatter ayrıca 33 yılla "en uzun süre FIFA başkanlığı yapan" Jules Rimet'yi de yaş bakımından geçecek. Çünkü 3. FIFA Başkanı Rimet, görevini 81 yaşındayken Rodolphe Seeldrayers'e devretmişti.

Başkanlığı öncesi FIFA'da aldığı görevler (1975-1981'de teknik sorumlu, 1981-1998'de genel sekreter) dışında 1972 ve 1976'daki olimpiyatların organizasyonu, İsviçre Buz Hokeyi Federasyonu genel sekreterliği, İsviçreli saat markası Longines'de yöneticilik gibi farklı pozisyonlarda çalışan Blatter ile 5. kez başkan seçilmek arasındaki en büyük engel, "Katar'ın 2022 FIFA Dünya Kupası evsahipliğine hak kazandığı süreçteki rüşvet iddiaları" gibi görünüyor.

2009'daki FIFA İcra Kurulu ve 2011'dekiFIFA başkanlığı seçimlerinde rüşvet verdiği gerekçesiyle ömür boyu hak mahrumiyeti cezası verilen 1996'dan 2011'e kadar FIFA İcra Kurulu üyesi ve 2002'den 2011'e kadar da Afrika Futbol Konfederasyonu (AFC) Başkanı olan Muhammed bin Hammam'ın, ülkesinin 2022 Dünya Kupası'nın evsahipliğini kazanması için birçok üst düzey yetkiliye rüşvet verdiği iddia edilmişti.

Adaylık sürecini inceleyen FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu Başkanı Michael Garcia'nın, soruşturmanın kapatılması kararına yaptığı itirazın FIFA Disiplin Kurulu'nca reddedilmesinin ardından istifa etmesi, Blatter'in imajını olumsuz etkiledi. 430 sayfalık bir rapor hazırlayan Garcia, raporu ele alan FIFA Etik Kurulu Adalet Komisyonu Başkanı Hans-Joachim Eckert'ın hazırladığı ve soruşturmanın kapatılmasını öngören 42 sayfalık değerlendirmeye, somut bilgi yetersizliği ve verilerin hatalı olması iddiasıyla itiraz etmişti.

Blatter'e tanıdık rakip: Champagne

65. FIFA Kongresi'nde başkanlık için yarışacağını açıklayan ilk isim, Blatter'ın 2002-2005 yıllarında birlikte çalıştığı eski FIFA Genel Sekreter Yardımcısı Jerome Champagne oldu.

Eski Fransız diplomat Champagne, 2014'ün ocak ayında adaylığını ilan ettiği toplantıda, "Farklı bir FIFA'ya ihtiyacımız var. Daha demokratik, daha saygın, daha iyi davranış sergileyen ve daha fazla çalışan bir FIFA'ya" ifadelerini kullanmıştı.

Futbolun yaşayan efsanelerinden Pele'nin desteklediği 56 yaşındaki eski FIFA yöneticisi, 1983-1998 yıllarında Fransa Dışişleri Bakanlığı'nda çeşitli görevlerde bulundu. Champagne'ın FIFA serüveni, Fransa'da düzenlenen 1998 FIFA Dünya Kupası'nın ardından başladı. Fransa 1998'de, Diplomatik Danışman ve Organizasyon Komitesi Protokol Başkanlığı görevini üstlenen Champagne, 1999'da 11 yıllık FIFA kariyerine adım attı.

Champagne, 1999-2002 yıllarında FIFA Başkanı Uluslararası Danışmanı, 2002-2005 yıllarında Genel Sekreter Yardımcısı, 2005-2007 yıllarında Başkan Temsilcisi ve 2007-2010'da ise Uluslararası İlişkiler Direktörü olarak çalıştı.

Champagne, 2010'dan bu yana Kosova, Filistin, Kongo ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gibi ülkelerin futbol federasyonlarında bağımsız danışman olarak çalışmalarını sürdürüyordu.

Ürdün Prensi, ilk Müslüman FIFA Başkanı olmaya çalışacak

Mevcut FIFA yönetimindeki asbaşkanlar arasında yer alan ve ülkesinin futbol federasyonu başkanlığını da yürüten Ürdün Prensi Ali bin el-Hüseyin'in de adaylığını duyurmasıyla yarış, daha da kızıştı.

Garcia'nın 2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası adaylıklarıyla ilgili hazırladığı raporun kamuoyuyla paylaşılması çağrısında bulunan birkaç FIFA yetkilisinden biri olan Hüseyin, kampanyasında başarılı olması durumunda "ilk Müslüman ve Avrupa veya Amerika kıtası dışından seçilen ilk FIFA Başkanı" unvanlarını alacak.

UEFA Başkanı Michel Platini'nin desteğini arkasına alması, 39 yaşındaki prensin şansını arttıran önemli bir faktör. Hakkında iddialar çıkmasına karşın mevcut görevine odaklanmak istediği için FIFA başkanlığına aday olmayacağını açıklayan Platini, Blatter ya da Champagne'ı desteklemeyeceğini belirterek, "Blatter'ı 1998 yılındaki seçimlerde destekledim çünkü o zaman için doğru insandı ancak zamanının dolduğuna inanıyorum. FIFA'ya artık yeni bir soluk kazandırılması gerek" yorumunu yapmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FIFA'da başkanlık yarışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN