Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kral çıplak!

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, 2 saat 15 dakika süren konuşmasında Türk futbolunun röntgenini çekti. Ortaya çok karamsar bir tablo çıktı:

Giriş Tarihi: 8.1.2015
Kral çıplak!
Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen 23. Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nde konuşan Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Türk futboluna dair önemli tespitlerde bulundu. Manzaranın çok vahim olduğunu ve durumu düzeltmek için sonuna kadar savaşacağını söyleyen Fatih Terim, çarpıcı açıklamalar yaptı. İşte Terim'in açıklamalarından öne çıkanlar: n Yabancı konusunda tam 1 yıl uğraştık. Tüm dünyadaki uygulamaları inceledik. Projemizin bir kısmını hayata geçirmeye başlıyoruz. Kral Çıplak demek için karşınızdayım. Gelişmiş ülkeler, sporcularına orduları kadar önem veriyor. Almanya'da 28 milyon insan spor yaparken bizde ise sadece 3 milyon kişi spor yapıyor. Bu 3 milyon bile aslında tartışılabilir.

KARAR YABANCI DEĞİL, YERLİ OYUNCU

Gelecek sezon Türkiye'de uygulanacak yabancı kuralından en fazla etkilenecek kişi benim. Ama ülkemin geleceği için bu zorluğu göğüslemeye hazırım. Yeni kural, değerinin üstündeki oyuncuların rakamlarının reel değerlere çekilmesine katkı sağlayacaktır. Bu sağlanmalı ki futbolcu ihraç edebilelim. Karar yabancı sayısı değil yani yerli oyuncunun sayısı ve durumu kararıdır. Kadronuza 14 yerli almak zorundasınız.
Şimdi açık olma zamanıdır. Dibe vurmadan ne yapacağımızın çözümünü bulma zamanıdır. Dibe vurduk ama ben pozitif bakmak istiyorum, 'dibe vurmadan' diyorum. Çözüme katkı sağlayacak herkesin plan ve projesini ortaya koymasını istiyorum. Kısa pansumanlar bizim neredeyse karakteristik özelliğimiz. Artık kısa pansumanlar, geçici tedbirler işi çözmüyor. İlk defa futbolumuz için uzun projeler yapma zamanıdır.

HESAP SORULMUYOR
Bizde az buz para harcanmıyor ama demek ki yanlış yere harcıyoruz. Profesyonel 127 kulübümüz var. Nafile çabalar içerisindeyiz. Ben ne yaptım? Kulüplerimizin durumu nedir diye arkadaşlarımız ile çalışmalara başladık. Manzara kelimelerle tarif edilemeyecek kadar vahim. Eğer kulüplerimiz birer ticari şirket olsaydı birkaçının dışında tamamı iflasını açıklardı. Yanlış harcamaların hesabı sorulmuyor. Sorulsa da net cevabı alınmıyor.

KENDİMİZE GELMELİYİZ
Ülke futbolu maalesef iyiye gitmiyor. Kendimize gelelim, gelmek zorundayız. Beni, bir ülke insanı olarak dinleyin, hatta söyleyeceklerime ülkesinin kaynakları ve evlatları için yüreği yanan birisinin sözleri olarak kulak verin.
TFF'den gelen uzun süreli teklifi kabul etmemenin sebebi de Galatasaray ile olan sözleşmem, projem olmasıydı. Ancak yaşanan süreci biliyorsunuz. Antrenmandayken görevime son verildi. Daha sonra TFF'den bir teklif daha aldım. Ben, bu görevi Türk futboluna katkı sağlamak için kabul ettim. Teknik adamlık için bir teklif gelseydi, kabul etmezdim.

TFF, KATILMAYANLARA İSTERSE LİSANS VERMEZ
Terim konuşmasının başında seminere katılmayan teknik adamları eleştirdi. Antalya'da daha önce yapılan seminerlere Lippi ve Capello'yu getirdiğini ancak katılımıncı sayısının çok az olduğunu belirten Terim, "Lippi'yi getirdik. Kendisi konuşurken katılımcıların yarısı salonda sigara ve kahve içiyordu. Daha sonra Capello'ya rica ettim. Aynı durum devam ediyor. Sabah Fransız arkadaşımız altyapı ile ilgili bilgiler verdi ancak yine salonun yarısı dışarıda. Haklı olarak geçerli sebepleri olanlar var. Federasyon isterse buraya katılmayan teknik adamlara lisans vermez. Mazeretsiz gelmeyenler var" şeklinde konuştu.

MESSİ BİZDE OLSA 'CÜCE' DERDİK
Mesela rakiplerimizde bir çocuk futbol oynamak istedi. Öncelikle en yakın amatör kulübe çok kolay ulaşabiliyor. Hadi tesisin eksik olur, zihniyetin, felsefen elit futbolcu yetiştirmeye uygun mu? O da yok. Messi'nin çocukluğu bizim ülkemizde geçseydi önce çelimsiz derdik. Belki de cüce derdik, dalga geçerdik ya da yeteneği nedeniyle medya tarafından göklere çıkarılıp televizyonlarda dolaştırılırdı. Anasıbabası programlara katılırdı. Sonra psikolojisi bozulur, kaybolur giderdi.

ARDA TURAN'I DA YAKINDA GETİRİRİZ!
2. ve 3. Lig'de kahvehanede kurulmuş ve hala oradan yönetilen kulüpler mevcut. Soyunma odası olmadığı için kahvede soyunan hamamda yıkanan takımlar var. Dünyadaki milli takımları inceleyince çok sayıda oyuncunun Avrupa'daki en iyi 5 ligden geldiğini görüyoruz. Bizde sadece 1 kişi var; Arda. Onu da yakında getiririz. Tutmayız orada, özlemiştir deyip getiririz.

UEFA LİSANSLARI YOK

2014-15 sezonunda UEFA lisansı almaya hak kazanan takımların sayısında ciddi bir düşüş var. PTT 1. Lig'deki hiçbir kulübün UEFA lisansı bulunmamakta. Hiçbirinin başvurusu da yok. Türkiye Kupası'nı kazanırlarsa kupaya gidemeyecekler. FIFA'daki uyuşmazlık dosyalarımızın sayısı 600'ü aşmış. Makedonya ve Bulgaristan'ı geçmişiz. Gözümüz aydın.

ALTYAPIYI YÜK GÖRÜYORLAR
Altyapıda durumlar çok kötü. Biz bu altyapıları kaldıralım desek, eğer bundan birçok kulüp memnuniyet duymazsa adımı değiştiririm. Bazı aymaz yöneticiler altyapıları kulübe yük olarak görüyor. Avrupa'da altyapılarda oyuncu sayısı, A takımlara göre daha fazla, bizde ise bu durum tam tersi. Bu durum benim uykularımı kaçırıyor.

SEYİRCİYİ STADA ÇEKMELİYİZ
Futbol seyirciyle değerli ve keyifli hale gelen bir spor. Seyircisiz futbolu ayakta tutmanın kesinlikle imkanı yok. Seyirciyi tekrar tribüne çekmek zorundayız. Futbol seyircisinin statlardan uzaklaşmasını bir tek nedenle açıklayamayız. Bunun birçok sebebi vardır. Bunları çözüp futbolu tekrar seyirciye kavuşturmaya gerekir.

KADIN FUTBOLUNDA GERİDEYİZ
Dünyada 270 milyon insan futbol oynuyor, Türkiye'de de ise 270 bin. Dünya ortalaması yüzde 4-5 iken bizde 0.33. Dünya futbolunda özellikle kadın futboluna çok önem veriliyor. Ancak bizde durum böyle değil, yalnızca 3 bin kadın futbolcumuz var.

BOMBA PANİĞİ
Uluslararası Antrenör Gelişim Semineri'nin düzenlendiği İstanbul'daki Haliç Kongre Merkezi'nde bomba paniği yaşandı. Sabah 10.00 sularında 'bomba' ihbarı alan yetkililer, Haliç'teki güvenlik önlemlerini artırırken yapılan aramalarda bomba tehdidinin bulunmadığı anlaşıldı.

İŞTE SEMİNERE KATILMAYANLAR
Şenol Güneş
Ersun Yanal
Abdullah Avcı
İsmail Kartal
Hikmet Karaman
Slaven Bilic
Şota Arveladze
Güvenç Kurtar

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kral çıplak!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN