Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hıncal Uluç ile haftanın gündemi

Sabah Gazetesi'nin usta kalemlerinden Hıncal Uluç, Fenerbahçe - Rize maçında yaşanan olayları Sabahspor.com okuyucularına değerlendirdi.

Giriş Tarihi: 6.4.2015 17:16 Güncelleme Tarihi: 7.4.2015 08:53
Hıncal Uluç ile haftanın gündemi
Belki de sözün bittiği yerdeyiz. Rize maçı dönüşünde Trabzon havaalanına hareket eden Fenerbahçe kafilesine ateş açıldı. Yaralanan otobüs şoförü hastaneye kaldırıldı. Olayla ilgili neler söyleyeceksiniz?
Fenerbahçe ile ilgili Trabzon'da yaşanan olayların konuşulması zamanı değil. Çünkü, olayın ne olduğu belli değil. Olayın ne olduğu belli değilken bu ülkede düşmanlık yaratacak, dehşet yaratacak, korku yaratacak, huzur kaçıracak "Türkiye nerelere gidiyor" soruları sorduracak bir yığın laf o maçla ilgili saat 21.30'dan beri bir yığın sorumsuz kişi tarafından hiç düşünülmeden hiç tartılmadan akıllara geldiği gibi konuşuldu. Ve buna 'sus' diyen bir kişi de yok. İstanbul Adliyesi'ndeki olaya anında yayın yasağı getirilirken bu kadar çirkin, tehlikeli ve korkunç şekilde istismar edilen bir konuda daha ortada bilgi yokken herkesin aklına geleni söylemesinin sonuçları... Yani çok hafif yaşıyoruz. Olay ortaya çıksın o zaman konuşuruz.

Türk futbolu nasıl bu hale geldi? Bu kin bu öfke neden?
Nefret olduğunu da bilmiyoruz. Yorum yapmak için önce olayı öğrenelim. Bir uç nokta; o olayı Fenerbahçe'den nefret ettirilen (ki bunda hem Trabzonspor'un hem de Fenerbahçe'nin suçu var) bir Trabzonlu ya da bir Trabzonlu grup ya da bir Trabzonlu çete planlanarak, hazırlanarak, atış antrenmanları yaparak, haritalardan yerler seçerek yani adeta bir askeri düzenleme ile yapmış olur. Öbür uç; Karadeniz'de bütün düğünler tüfekli, tabancalı hatta kaleşli olur. Hatta kaleşle tarayanlar içinde milletvekilleri olur. Bir tatil gecesi cumartesi gecesi öyle bir düğünden dönen kafayı bulmuş birisi rastgele ateş ederken o otobüse de çarpmış olabilir. Öbür uç da bu.

Özge AYDIN /SABAHSPOR.COM

ARKADAŞINA GÖNDER
Hıncal Uluç ile haftanın gündemi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN