'tan çarpıcı açıklamalar

Giriş Tarihi: 13.4.2015 00:29
Duygun Yarsuvat'tan çarpıcı açıklamalar

Kulübü Başkanı , katıldığı bir televizyon programında önemli açıklamalarda bulundu.

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, geçen yıl basketbolda Fenerbahçe maçına çıkmayan Galatasaray'ın yanlış yaptığını söylerken, Fenerbahçe'nin "failler bulunana kadar maçlara çıkmayacağız" açıklaması için de, "Fenerbahçe rest çekemez. Büyük kulüpler rest çekemez" dedi.

, 'ın geçen yıl play-off son karşılaşmasında Fenerbahçe maçına çıkmamasıyla ilgili olarak, "Yanlış manevraydı. Galatasaray, hiçbir ortamda sahaya çıkmamazlık yapamaz. Çıkar, olayı herkes görür ve o zaman çekilir. Olay olmadan, 'Olay çıkacak onun için gelmiyorum' derse, Galatasaray haksızdır. Galatasaray rest çekmez. Hele, 'Hakemi değiştirmezsen gelmem' diyemez. Haklılığını ispat etmeli. Rest çekemez. Büyük kulüpler rest çekemez. Siz de rest çekemezsiniz" yorumunu yaptı.

Fenerbahçe Kulübü'nün, "Kafileye yapılan saldırının failleri bulunmazsa maçlara çıkmayız" açıklamasını da rest olarak nitelendiren Yarsuvat, "O da bir rest. O resti yapamazsınız. Nasıl bir takımın geleceğini, 'ben çıkmam'a getirebilirsiniz. Oyuncuları bırakın, seyircilerin sempatisi veya empatisi var. Bunu nasıl yaparsınız? Kaç milyon Fenerbahçe taraftarı var. 25 milyon seyircimiz var. 25 milyon hakkında karar veremezsiniz. Bu yanlış, bizimkilerinki de yanlış. Bir nevi idaresizlik, acizlik. Bazı kişiler var, başkanın kararı değildir, bazı kişilerin telkinidir diyor" ifadelerini kullandı.

"YÖNETİCİ OLARAK ABUK SUBUK SÖYLEMLER YAPMAMAMIZ LAZIM"

Fenerbahçe kafilesine düzenlenen saldırının gerizekalıca ve aptalca bir hareket olduğunu ifade eden Duygun Yarsuvat, "Bu olayı hemen anında öğrendim. Teknoloji sizin cep telefonunuza bunları getiriyordu. Misafirlikteydim ve orada hemen bir metin hazırlayıp GS TV'ye yolladım. Çok sersemce yapılmış bir hareket. Bu neden yapıldı bilemiyorum. Fenerbahçe Avrupa'da ses getiren bir kulüp. Bir terörist hareketi olabilir Türkiye'yi çok duruma sokmak için. Fanatik bir saldırı olabilir. Gerizekalıca ve aptalca da. Bu olayı yapan da insan olamaz. Eğer ikincisiyse çok ciddi bir şekilde düşünmemiz gerekiyor. Fanatizim buna sebep olmuşsa bunun müsebbibi biz yöneticiler, siz gazeteciler, oyunculardır. Niye seyirciyi almıyorum, çünkü onları tahrik eden bizleriz. Biz yönetici olarak abuk subuk söylemler yapmamamız lazım. Bizde ve Amerika'da şiddet kültürü var. Futbolcuların birbirlerine yakın olmaları gerekir. Aynı şovdan hayatlarını kazanıyorlar. Manchester United-Manchester City maçında oyuncular birbirlerine sarıldılar. Ben kendi kendime düşündüm, biz niye bunları yapamıyoruz diye. Niye birbirimizin yüzüne küfür ediyoruz. Neden yanlış yapıyoruz. Biz biraz şiddete dayalı kültürün sahibiyiz, ama bunu ortadan kaldırmalıyız. Çünkü kültür öğrenilir. Bunu kaldırdığınız zaman öğrenme de biter" şeklinde konuştu.

Futbol Federasyonu'nun olayları yönetmesiyle ilgili olarak da Duygun Yarsuvat, "Ara verilmesi taraftarıyım. Bu olayın dehşet verici yönlerine dikkat çekilmek için yapılmış bir olay. Bu hafta maç oynanmadı. Herkes buna yöneldi. Kadınlar haftası, erkekler haftası, babalar-analar günü, sevgililer günü... Bunlar kamuoyunun dikkatini çekmek için yapılmış günler. Biz de buna dikkat çekmek için yaptık. Ama sadece bununla sonuç alınmaz. Cezanın işe yaradığını hiç düşünmem. Bundan önce idam vardı, adam öldürme var mıydı? Her yerde vardı. Demek ki caydırıcılığı yok. Cezayı ağırlaştırdığınız vakit hakim de o cezayı vermek istemez. Bu kültür, eğitim değil. Eğitim çok farklı bir şey. Adam doktora yapar, ama karısını döver. Bu eğitimle olacak şey değil. Karısını döven adamı bilin ki babası da annesini dövmüştür" dedi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Duygun Yarsuvat'tan çarpıcı açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN