Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kişilikli oynayıp farklı mağlubiyeti yeğlerim

Giriş Tarihi: 15.5.2015
Kişilikli oynayıp farklı mağlubiyeti yeğlerim

Fatih Terim en üst düzey teknik direktör adaylarına eğitim verdi ve tecrübelerini paylaştı

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, "Futbolda şansa yer yoktur. Yaşanan her şeyin bir sebebi, hazırlayıcı faktörleri ve sonuçları vardır. Bizim G.Saray'da, Milli Takım'da elde ettiğimiz hiçbir başarı şans da, mucizede değildi" dedi. Terim, UEFA'nın özel davetlisi olarak gittiği İsviçre'nin Cenevre kentinde, Pro Lisans Kursu Değişim Programı için gelen İspanya, Slovakya, Slovenya ve Norveç futbol federasyonlarının en üst düzey teknik direktör adaylarına eğitim verdi ve tecrübelerini paylaştı. Terim, UEFA Antrenör Eğitim Departmanı Başkanı Frank Ludolph'un sorularını yanıtladı.

YÖNETİCİLERLE ÇOK İYİ İLİŞKİLER KURDUM
Eğitimde yer alan katılımcılara önerilerde bulunan Terim, başarı için çok çalışıp, iyi bir lider olmak ve iyi bir ekip kurmak gerektiğini belirterek, "Kaliteli insanlar kaliteli insanlarla çalışmalıdır. Aşçınızın, malzemecinizin, masörünüzün yüzü gülüyor ve mutluysa, iyi günler ve büyük başarılar çok yakın demektir. Benim en az başarılı olduğum konu sanırım yöneticilerle çok iyi ilişkiler kurma konusudur. Genç arkadaşlarıma bu konudaki önerim, kişiliklerinden ve karakterlerinden ödün vermeden yöneticilerle yapıcı ilişkiler kurmaları yönünde olacaktır" dedi.

SON DÜDÜK ÇALMADAN UMUT BİTMEZ
Futbolda her rakibin saygıyı hak ettiğini belirten Terim, kişiliksiz oynayıp galip gelmektense, kişilikli oynayıp farklı mağlubiyet almayı yeğlediğini ifade etti. Kariyeri boyunca aldığı derslerin neler olduğuna yönelik bir soruya Terim, "Önemsiz rakip yoktur ve mücadele eden her rakip saygı duymayı hak etmektedir. Bu benim felsefemdir. Son düdük çalmadan maçta mücadele de umut da bitmez. Kişiliksiz oynayıp galip gelmektense, kişilikli oynayıp farklı mağlubiyeti yeğlerim. Futbolda şans diye bir şey yoktur. Bu fırsat geldiğinde becerikli davranmakla karıştırılır" değerlendirmesinde bulundu.

NE BİR ŞANS NE DE BİR MUCİZE!
Hayat felsefesi gereği hep ilerisi ve daha iyisi için çalışan biri olduğunu vurgulayan Terim, kazanılan hiçbir başarının şans ya da mucize olamayacağını kaydetti. Futbolda şansa da mucizeye de yer olmadığını ifade eden Terim, "Yaşanan her şeyin bir sebebi, hazırlayıcı faktörleri ve sonuçları vardır. Bizim G.Saray'da, milli takımda elde ettiğimiz hiçbir başarı şans da mucize de değildi. Şöyle düşünelim, 2008 Avrupa Şampiyonası'nda 120. dakikada golü atmasaydık 119. dakikada yediğimiz gol Hırvatistan'ın mucizesi mi olacaktı?" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kişilikli oynayıp farklı mağlubiyeti yeğlerim
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN