Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FIFA'yı titreten adam

FBI, hakkında yürüttüğü soruşturmada 'Noel Baba' lakabı ile tanınan Chuck Blazer'ı kullanmış ABD basını, vergi kaçırmak suçundan hapse girmemek için FBI adına çalışmayı kabul eden FIFA'nın eski yönetim kurulu üyesi Blazer'ın FIFA yöneticilerinin tutuklamalarında parmağı olduğunu ileri sürdü

Giriş Tarihi: 29.5.2015
FIFA'yı titreten adam
FIFA yöneticileri hakkındaki rüşvet operasyonunun ardından, skandal iddiaları bitmiyor. 2013'de karıştığı yolsuzluk skandalı ile tanınan FIFA'nın eski yönetim kurulu üyesi ABD'li Chuck Blazer, şimdi de FBI adına casusluk yapmakla suçlanıyor. New York Post gazetesi beyaz sakalı ve iri cüssesi nedeniyle 'Noel Baba' lakabıyla bilinen Blazer'ın 1996 yılından beri biriken vergi borcu yüzünden hapis yatmamak için 2011'de FBI ile çalışmayı kabul ettiğini iddia etti. Gazete, Blazer'ın ilk casusluk deneyiminin de Londra Olimpiyatları'nda gerçekleştiğini yazdı.

YETKİLİLERİ TUZAĞA DÜŞÜRDÜ
Blazer'ın FBI'ın isteğiyle Rusya, Macaristan, Avusturya ve ABD'li federasyon yetkilileri ile görüştüğü ve bu sırada anahtarlığına gizlenen bir dinleme cihazı taşıdığı vurgulandı. Aynı yöntemi yine FBI'ın yolsuzluk soruşturması kapsamında FIFA yetkilileri ile yaptığı görüşmelerde de tekrarlayan 70 yaşındaki Blazer'in tuttuğu kayıtlardaki konuşmaların, tutuklamaların gerçekleşmesinde önemli rol oynadığı da belirtildi.

ZİMMETİNE 21 MİLYON $ GEÇİRDİ
2013 yılında zimmetine en az 21 milyon dolar geçirdiği iddiasıyla, 90 gün boyunca tüm futbol etkinliklerinden men edilen Blazer, iddialar nedeniyle istifa etmiş ve 15 sene hapis cezası almakla karşı karşıya gelmişti. Multi milyoner eski FIFA yöneticisi ayrıca bağladığı iş kontratlarından yüzde 10 kâr payı aldığı için "Bay Yüzde 10" lakabıyla da nam salmıştı.

JACK WARNER'IN SAĞ KOLUYDU
Blazer, futbolun dünya çapında popülerliğini artırmaktaki spor dünyasının önde gelen isimlerinden biri olmuştu. 2010-2013 yılları arasında CONCAFAF başkanlığını yapmış Jack Warner'ın sağ kolu olarak görev yapmıştı. Warner da tutuklanan FIFA'nın 7 üst düzey yöneticisi arasında yer alıyor. Blazer'in 1994 yılındaki Dünya Kupası'nın ABD'de düzenlenmesinde büyük rolü olduğu da biliniyor.

SEPP BLATTER'İN PROGRAMI DEĞİŞTİ
Son olaylar nedeniyle FIFA Başkanı Sepp Blatter dün düzenlenen FIFA'nın sağlık konferansı ile UEFA'ya bağlı federasyonlarla yapacağı toplantıya katılmadı. FIFA Sözcüsü Jiri Dvorak da bu değişiklik için "Yaşananlar, medyadan da takip edildiği gibi karmaşık bir durum ve Blatter'in programında değişikliğe yol açtı" diye konuştu.
ARKADAŞINA GÖNDER
FIFA'yı titreten adam
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN