Blatter endişe duymuyor

Giriş Tarihi: 25.8.2015 13:22
Blatter endişe duymuyor

FIFA'da çıkan yolsuzluk iddiaları sonrası 26 Şubat 2016'daki başkanlık seçimi için aday olmayacağını ve görevinden ayrılacağını açıklayan mevcut başkan Sepp Blatter, görevini FIFA'yı korumak için bıraktığını belirterek, "Temizim, bu yüzden endişelenmiyorum" dedi.

17 yılı aşkın süredir devam ettiği dünya futbolunun patronluğunu, 26 Şubat'ta İsviçre'nin Zürih kentinde gerçekleştirilecek FIFA başkanlık seçiminde bırakacak Blatter, İngiliz yayın kurumu BBC'ye yaptığı açıklamada, "Başkanlığı bırakmaya karar verdim çünkü FIFA'yı korumak istiyorum. Kendimi koruyabilirim, yeterince güçlüyüm. Ne yaptığımı ve ne yapmadığımı biliyorum. Vicdanlı ve dürüst biriyim. Temizim, bu yüzden endişelenmiyorum. Kurum yozlaşmaz. Futbolda yolsuzluk yok. Yolsuzluk yapan insanlardır" ifadelerini kullandı.

FIFA'daki yolsuzluk iddialarının ortaya çıkmasında ABD ile işbirliği yapan ve Güney Afrika'da düzenlenen 2010 FIFA Dünya Kupası'nın ev sahipliği sürecinde rüşvet aldığını itiraf eden eski FIFA İcra Kurulu üyesi Chuck Blazer gibileri için etik açıdan sorumluluk hissetmediğini belirten Blatter, 2010 Dünya Kupası'nın organize edilen en temiz turnuva olduğunu söyledi.

FIFA başkanlık seçiminde aday olacağını açıklayan UEFA Başkanı Michel Platini'nin yerini alma ihtimali hakkında "Neden olmasın" diyen Blatter, "Başkanın kim olacağına kongre karar verecek" diyerek yorum yapmaktan kaçındı.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, 2018 ve 2022 Dünya Kupası'nda "kara para aklandığı" gerekçesiyle 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da Blatter, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

ABD'deki davanın iddianamesinde adı geçen FIFA yetkilileri, 1991 yılından bu yana yapılan uluslararası futbol organizasyonlarını kirletmekle suçlanıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Blatter endişe duymuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN