Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nda 'a beraat talebi

Giriş Tarihi: 5.10.2015 10:47 Güncelleme Tarihi: 5.10.2015 12:41
Şike Davası'nda Aziz Yıldırım'a beraat talebi

'nda Başkanı 'ın "şike ve örgüt kurma" suçundan beraati istendi.

Futbolda şike iddialarına ilişkin yeniden görülen davada savcı mütalaasını açıkladı. Savcı, 'ın şike ve suç örgütü kurmak suçlarından beraatlerini talep ederken, duruşma karar için 9 Ekim'e ertelendi.

Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da yargılandığı 'futbolda şike' iddialarına ilişkin yeniden görülen davaya devam edildi. Savcı Abdullah Mirza Coşkun, mütalaasında haklarında mahkumiyet kararları Yargıtay ilamı ile onanarak kesinleşen Aziz Yıldırım, Olgun Peker, Abdullah Başak, İlhan Yüksel Ekşioğlu, Ahmet Çelebi ve Selim Kımıl'ın "suç işlemek amacıyla örgüt kurmak ve "şike suçundan önceki hükmün iptali ile beraatlerine karar verilmesini istedi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya sanık Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım katılmazken, sanıklar Tayfur Havutçu, Ahmet Çelebi, Olgun Peker, Şekip Mosturoğlu ve Korcan Çelikay, İlhan Çelikay, Haldun Şenman ve Ali Kıratlı ile taraf avukatları salonda hazır bulundu. Duruşmanın başlamasının ardından savcı Abdullah Mirza Coşkun'un hazırladığı 7 sayfalık mütalaa taraflara yazılı olarak dağıtıldı. Savcı Coşkun, soruşturma aşamasında tüm sanıklar hakkında istisnasız suç olarak "suç örgütü kurma suçunun gösterildiğini ancak iddianamede yalnızca Olgun Peker ve Aziz Yıldırım hakkında bu suçtan kamu davası açıldığını hatırlattı. Diğer sanıklara ceza istenmediğini kaydeden Savcı Coşkun, teknik ve fiziki takip kararlarında Yıldırım ve Peker'in isimlerinin geçmediğini de ifade etti. Savcı, bu nedenlerle tüm şüpheli ya da sanıkların örgüt kurma suçunun faili olmasının mümkün olmadığını, bu şekilde elde edilen delillerin de davada kullanılamayacağını belirtti.

Savcı Coşkun, mütalaasında delillerin önceki mahkemenin verdiği karardan bağımsız bir şekilde değerlendirilebileceğini belirtti. Savcı, bu nedenlerle sanık Hakan Karaahmet ve Evren Kımıl'ın "örgüt üyeliği suçundan, Ömer Ülkü'nun "örgüt üyeliği ve "şikeye teşebbüs suçundan, Bülent Uygun'un "örgüte üye olmak ve "teşvik primi suçundan, Mecnun Otyakmaz'ın "suç örgütüne yardım ve "şike suçundan, Serdal Adalı, Tayfur Havutçu, Abdurrahman Yatut, Cemil Turhan'ın "şike suçundan, Erdem Konyar'ın "şikeye teşebbüs suçundan, İbrahim İşcen'in "örgüte üye olmak, "şike ve teşvik primi suçundan, Alaeddin Yıldırım, Gökçek Vederson, Korcan Çelikay, İlhan Çelikay, Mehmet Yıldız, İskender Alın ve Ümit Karan'ın "teşvik primi suçundan, Ali Kıratlı, Sami Dinç ve Şekip Mosturoğlu'nun "şikeye teşebbüs ve "teşvik primi suçlarından, İbrahim Akın, Tamer Yelkovan ve Yusuf Turanlı'nın "şike ve "teşvik primi suçlarından beraatlerini talep etti.

AZİZ YILDIRIM VE OLGUN PEKER'E SUÇ ÖRGÜTÜ KURMAKTAN BERAAT

Mütalaada Fenerbahçe Spor Kulübü Aziz Yıldırım hakkında "örgüt kurmak ve "şike suçundan aldığı önceki hükmün iptaline ve beraatine karar verilmesi talep edildi. Sanık Olgun Peker'in "örgüt kurmak suçundan, sanıklar İlhan Yüksel Ekşioğlu, Ahmet Çelebi ve Abdullah Başak'ın "şike ve "örgüt üyeliği suçundan, sanık Selim Kımıl'ın "örgüt üyesi olmak suçundan eski hükmün iptal edilerek beraat ettirilmesi talep edildi.

Savcı, mütalaasında sadece Olgun Peker ve Selim Kımıl hakkındaki "tehdit ve "sahte resmi belge temini suçundan önceki hükmün onanmasını istedi.

DURUŞMA KARAR İÇİN ERTELENDİ

Trabzonspor'un avukatları savcının mütalaasına itiraz ederken, sanık avukatları ise mütalaaya karşı savunma yapmak için ek süre talep etti. Mahkeme taraflara mütalaaya karşı savunma için ek süre vererek, kararını açıklamak üzere duruşmayı 9 Ekim Cuma gününe erteledi.

İLHAN EKŞİOĞLU SOSYAL MEDYADAN AÇIKLADI

nda savcının beraat mütalaası vermesinin ardından, Fenerbahçe Asbaşkanı İlhan Ekşioğlu paylaşımlarda bulundu.

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 6 sanığın yargılandığı şike davasının 5. duruşması bugün sabah saatlerinde Çağlayan Adliyesi'nde görülmeye başlandı. Ekşioğlu, savcının beraat mütalaası vermesi üzerine sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Fenerbahçe Asbaşkanı , yaptığı açıklamada, "Tüm camiamızın gözü aydın. Allahımız'a şükürler olsun. Bugünleri de gördük" ifadelerini kullandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şike Davası'nda Aziz Yıldırım'a beraat talebi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN