Dünya futbolu çöktü

Dünya futbolunun iki patronu koltuktan düştü... FIFA Başkanı ile UEFA Başkanı 90 gün boyunca hiçbir futbol organizasyonunda yer alamayacak. FIFA eski başkan yardımcısı Mong-joon da 6 yıl futboldan men cezası aldı

Giriş Tarihi: 9.10.2015
Dünya futbolu çöktü
FIFA etik kurulu, Blatter ve Platini'nin başkanlığını askıya aldı

FIFA'da yaşanan yolsuzluk skandalı sonrası dünya futboluna yön veren iki isim görevlerinden men edildi. FIFA Etik Kurulu, FIFA Başkanı Sepp Blatter'in 90 gün boyunca görevlerini askıya aldığını resmen açıklarken aynı uygulama UEFA Başkanı Michel Platini ve FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'ye de getirildi. FIFA Etik Kurulu gerekli görülmesi halinde 90 günlük sürenin 45 gün daha uzatılacağını bildirdi. Ayrıca FIFA eski başkan yardımcısı Chung Mong-joon, 6 yıl futboldan men ve 100 bin İsviçre Frank'ı para cezası aldı. Yaşanan gelişmeler sonrası FIFA İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Issa Hayatou, başkan vekilliğine getirildi. ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri, rüşvet aldığı ve kara para aklandığı gerekçesiyle 27 Mayıs'ta gözaltına alınmıştı. Blatter'in, 29 Mayıs'ta 5. kez FIFA başkanlığına seçilmesi ise kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. İsviçre Savcılığı da geçtiğimiz günlerde Blatter hakkında 'kötü yönetim' ve 'zimmet' suçlamalarıyla soruşturma açarak kendisini sorgulamış ve ofisinde arama yapmıştı.

'Başkan' ibaresini sildi
FIFA Etik Kurulu tarafından görevi 90 gün boyunca askıya alınan ve yolsuzluk soruşturmalarının hedefindeki bir numaralı isim haline gelen Sepp Blatter, onaylı Twitter hesabından 'FIFA Başkanı' ibaresini kaldırdı. Yaşanan yolsuzluk iddiaları ile karşı karşıya kalan ve FIFA'daki geleceği belirsiz olan Blatter'in bu hareketi ile başkanlığı bırakabileceği belirtildi.

Platini'ye UEFA desteği
UEFA yaptığı açıklamada, UEFA İcra Kurulu'nun Platini'nin arkasında olduğunu ve başkan vekili atamaya gerek duymadığını bildirdi. UEFA İcra Kurulu'nun 15 Ekim'de olağanüstü toplantı yapacağı belirtilirken, FIFA Etik Kurulu kararını temyize götürüp ismini temize çıkaracağını düşündüğü Michel Platini'ye güvendiği ve arkasında olduğu açıklandı.

'Adaletsiz ve asılsız'
Yazılı açıklama yapan Platini şunları söyledi: "Hakkımda aslı olmayan şeylere dayandırılarak yapılan iddiaları kabul etmiyorum. Adaletsizlik duygusu ve intikam arzusuyla bana meydan okunuyor. Kendimi adli kurumlar nezdinde savunacağım."

BLATTER İÇİN ŞOK İDDİALAR

'Mafya sözü hafif kalır'

Blatter ile Platini'ye verilen cezaların yankıları sürerken 6 yıl men edilen FIFA eski Başkan Yardımcısı Chung Mong-Joon, Blatter hakkında zehir zemberek açıklamalar yaptı: "Soruşturmada adeta bir mafya örgütü şeklinde bu suçların işlendiğini belirtiliyor. Bence mafya tabiri hafif kalır. Çünkü bir mafya bile rüşvet suçunu bu kadar bariz ve küstah bir şekilde işleyemez. Yürütme Kurulu toplantısında Blatter'den kendisine ait maaş dökümlerini istedim ama reddetti. Doğal olarak kurulun onayı olmadan zimmetine para geçiriyordu. Ben de Blatter'e mahkemede dava açacağım."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünya futbolu çöktü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN