Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Usta'ya 6 ay men gelebilir

Giriş Tarihi: 3.11.2015
Usta'ya 6 ay men gelebilir
Trabzonspor'un muhtemel cezalarını PFDK'nın eski üyesi Alp'e sorduk:

Gaziantepspor maçının son dakikasında penaltının verilmemesi sonrası Avni Aker Stadı'nda çıkan olaylar nedeniyle TFF Hukuk Müşavirliği tarafından Disiplin Kurulu'na sevk edilen Trabzonspor Kulübü ciddi yaptırımlar ile karşı karşıya... PFDK'nın eski üyesi Yusuf Reha Alp'e bordo-mavili ekibe gelebilecek cezaları sorduk: "Başkan Hacıosmanoğlu'nun sevk edildiği maddelerin Futbol Disiplin Talimatı'nda ciddi ceza karşılıkları var. Bunlar sportmenliğe aykırı açıklamalardan 45-120 gün hak mahrumiyeti ve 30-140 bin TL para cezası, hakem odası ve koridorlarının güvenliği konusunda 30-60 günden 6 aya kadar hak mahrumiyeti öngörülüyor. 41.maddeki kişilik haklarına saldırı, tehditten dolayı ise 75-150 gün arası hak mahrumiyeti ve 35-150 bin TL arası para cezası söz konusu. Toplamda Hacıosmanoğlu'nun alacağı ceza hakem ve temsilci raporlarının da bu doğrultuda olması kaydıyla en az 330 gün olacak gibi gözüküyor. Kurul takdirini daha fazla bir cezadan yana kullanırsa Hacıosmanoğlu'nun ne kadar ceza alacağını kestirmek açıkcası zor!

USTA'NIN SEVKİ İLGİNÇ

Tabii bir de TFF Başkan Vekili'nin PFDK'ya sevk edilmesi durumu var ki bu sanıyorum kolay kolay rastlanılmayacak bir durum. Burada önce tartışılacak mesele şu: TFF yöneticileri PFDK'ya sevk edilebilirler mi? Disiplin Talimatı'na baktığımızda, 3.maddenin 2. fıkrası, kimlerin bu talimatın hükümlerine tabi olduğunu düzenlediğini görüyoruz. (g) bendinde, "futbolda görevli diğer kişiler" diyor. Peki bu "Diğer kişiler" ifadesi ne anlama geliyor? Onu da Disiplin Talimatı 2.madde (e) bendi açıklıyor: Diğer kişiler; futbolcular, kulüp yöneticileri ve görevliler dışında kalan ve bu talimat kapsamındaki futbolla ilgili tüm gerçek kişileri ifade eder. Demek ki TFF yöneticileri de bu kapsam doğrultusunda PFDK'ya sevk edilebilirler. Usta'nın sevk edildiği 39/2 maddesi gereğince en az 6 ay hak mahrumiyeti cezası isteniyor. PFDK, savunmaya bakacak, ona göre bir karar verecek.

SAHA CEZASI PFDK'YA BAĞLI

Saha kapanmasıyla ilgili Trabzonspor Kulübü'nün sevkli olduğu 52. maddenin 2. fıkrasına göre PFDK'ya geniş bir yetki tanımış. Sevke göre, Trabzonspor'a para cezası, saha kapatma ya da seyircisiz oynama cezalarından biri verilebilir. PFDK isterse bunların hepsini birden de verebilir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Usta'ya 6 ay men gelebilir
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN