Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Valcke'nin cezası uzatıldı

Giriş Tarihi: 6.1.2016 13:42
Valcke'nin cezası uzatıldı
FIFA Etik Kurulu Yargı Komisyonu, 90 gün futboldan men cezası dolan eski FIFA Genel Sekreteri Jerome Valcke'nin cezasını 45 gün uzattı.

FIFA'dan yapılan yazılı açıklamada, FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu'nun tavsiyesi üzerine Valcke'ye bugünden geçerli olmak üzere 45 gün futboldan men cezası verildiği ifade edildi.

Soruşturma komisyonu, cezanın 45 gün uzatılması talebi dışında, Valcke'ye 9 yıl futboldan men cezası ve 100 bin İsviçre frangı (yaklaşık 100 bin dolar) ceza verilmesi tavsiyesinde bulunmuştu. Ceza tavsiyelerinin, Valcke'nin gizlilik, sadakat, hediye verme ve alma ihlalleri nedeniyle yapıldığı belirtilmişti.

ABD'de açılan yolsuzluk davası kapsamında, FIFA'nın üst düzey yöneticileri 27 Mayıs'ta Zürih'te düzenlenen operasyonla gözaltına alınmıştı. Sepp Blatter, 29 Mayıs'ta düzenlenen kongrede 5. kez FIFA başkanlığına seçilmiş ve bu durum uluslararası kamuoyunda tepkiyle karşılanmıştı. Bu gelişmeler sonrasında da İsviçreli spor adamı, seçildikten 4 gün sonra istifa edeceğini açıklamıştı.

İsviçre Savcılığı tarafından 25 Eylül'de hakkında soruşturma açılan Blatter'in ifadesi alınmış ve ofisindeki verilere el konulmuş, Platini'nin de konuyla ilgili bilgisine başvurulmuştu.

FIFA Etik Kurulu, 8 Ekim'de FIFA Başkanı Sepp Blatter, UEFA Başkanı Michel Platini ve Valcke'ye 90 gün futboldan men cezası vermişti. Verilen 90 günlük men cezalarının 45 günü aşmayacak şekilde uzatılabileceği de belirtilmişti. 21 Aralık 2015'te ise Blatter ve Platini, sekizer yıl futboldan men cezasına çarptırılmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Valcke'nin cezası uzatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN