Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yolun sonuna gelirken...

Giriş Tarihi: 17.1.2016
Trabzonspor, 2010-2011 sezonuyla ilgili mücadelesini Avrupa'da sürdürüyor. CAS süreci resmen başladı. Bu haklı davada, UEFA'nın gerekçeli kararındaki bazı noktalara değinmek istiyorum. Kararın 16. maddesi... Trabzonspor adına hareket eden hukukçular, UEFA'da görülecek dava için herhangi bir duruşma talebinde bulunmadı. Duruşma talep edilmemesi gerçekten çok ilginç! UEFA, lehte davranmayacak olsa da Trabzonspor avukatlarının orada söyleyeceklerinin kayıtlara geçmesi açısından duruşma önemliydi.
İkinci en önemli husus, atıfta bulunulan CAS kararı. Temyiz Kurulu, Trabzonspor'un kullandığı ana argümanın, CAS 2013/A/3256 kararının aslında, Trabzonspor'un aleyhinde ve F.Bahçe'nin savunmasını destekler mahiyette olduğunu vurguluyor. Kurul, "2011'de yürürlükteki UEFA yasal çerçevesini akılda bulundurarak, yurt içi düzeydeki şike suçları üzerinde yetkisi bulunmamaktadır" ve "Yukarıda varılan sonuç, Trabzonspor'un özgün yaklaşımını gerekçelendirmek için alıntı yaptığı CAS kararının içeriği ile tamamen aynı doğrultudadır" diyerek yanlış olduğunu söylüyor.
Burada kendi aleyhindeki bir kararı dayanak haline getirmenin mantığı yok elbette. UEFA'nın Türkiye'deki şike olaylarına müdahale etmemek için 'çırpındığı' ortadayken onlara bu şekilde koz verilmemeliydi. Oysaki UEFA statüsü gayet açıktı. "UEFA'ya üye federasyonlar için yerel liglerde adil olma hükümlülüğü koyuyor ve bunun bozulduğu durumlarda üyeliğin iptali ya da askıya alınabileceği" belirtiliyor. Buradan yürümek daha doğru bir hamle olacaktı. UEFA'nın son bölümdeki ifadeleri oldukça enteresan:
"Trabzonspor'un, mağduriyetinin giderilmesi vasıtasıyla talep ettiği geri kalan noktalar iskambilden bir ev gibi yıkılmaktadır. Temyiz Kurulu, Trabzonspor'un bu prosedür sırasında yaptığı mağduriyetin giderilmesi talebinin bazılarının bariz şekilde hiçbir liyakate sahip olmadığını ve sadece yurt içindeki bir sportif mücadelenin uluslararası bir yasal davaya dönüştürülmesi amacıyla yapıldığını düşünmektedir."
UEFA'nın ortaya koyduğu gerekçelerden yola çıkarak, 2010-2011 sezonunun şampiyonu Trabzonspor, böylesi önemli bir süreçte fahiş hatalar yapmamalı. Özellikle Avrupa'daki hukuk bürosunun daha dikkatli olmasını sağlamalı ya da başka bir büro seçilmelidir. Dileğimiz, yolun sonuna gelirken; aman dikkat!

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yolun sonuna gelirken...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN