Lig yaşlandı hakemler gençleşti

Giriş Tarihi: 27.1.2016
Lig yaşlandı hakemler gençleşti

29.7 futbolcu yaş ortalaması ile Avrupa'nın en yaşlı ligi olan Süper Lig'de MHK'nin gençleştirme operasyonu sonrası 36 hakemin 11'i 35 yaş ve altında

Sezona daha fazla genç hakem parolası ile giren Merkez Hakem Kurulu ligin yaş ortalamasını geçtiğimiz sezonlara göre ciddi anlamda düşüremese de çok sayıda genç isme şans tanıdı. Ligin hakem yaş ortalaması 2013-2014 sezonunda 36.4, 2014-2015 sezonunda 36.6 olurken, 2015-2016 sezonunda ise bu değer 36.4 oldu. 35 yaş altı hakem sayısı ise her geçen sezon artış gösterdi.

FUTBOLCULARDAN GENÇ
Süper Lig'in en genç hakemi olan Halil Umut Meler, tam 112 futbolcudan daha genç olmasına rağmen üç maçta görev yaptı. 29 yaşındaki Meler çıkışını sürdürürken, lig tarihinin de en genç hakemi oldu
. Çıkış yakalayan isimler ise Deniz Ateş Bitnel (33), Alper Ulusoy (34) ve Ali Palabıyık (34). Ligin en fazla maç yöneten hakemleri listesinde ilk 10'da yer alan bu üç isimden Deniz Ateş Bitnel ve Alper Ulusoy geçen sezonun tamamında bile bu rakamlara ulaşamamıştı. Deniz Ateş Bitnel bu sezon 9 maça çıkar- ken, geçen sezonun tamamında 7, Alper Ulusoy ise bu sezon 8, geçen sezonun tamamında 6 maça çıkmıştı.

36 FARKLI HAKEME GÖREV

Süper Lig'de 18 takımın mücadelelerinde 36 farklı hakem düdük çalarken, bu değer ligi Avrupa'nın zirvesine çıkardı. Türkiye'yi, 31 hakemle İtalya takip ederken, Portekiz liginde de 27 farklı hakem görev yaptı. En az hakemle liglerini devam ettirenler ise Rusya (16) ve Hollanda (17).

KARİYER ÇATIŞMASI
MHK'nın eski başkanı Mustafa Çulcu camiada yaşanan sıkıntıların sebebinin kariyerlerin çakışması olduğunu söylüyor: "MHK bir arayış içerisinde. Hükmedeceği bir hakem grubu oluşturmaya çalışıyor. Cüneyt, Fırat ve diğer tecrübeli arkadaşların bilgi ve birikimi, mevcut MHK'nın üstünde. Kariyer çatışması yaşanıyor. Genç hakemlerden, kendilerinin söz geçireceği bir grup yaratarak bugünlere geldiler ve gelinen yol işte ortada.

*
BİR SORU İKİ YANIT

Süper Lig'de ilk yarının tamamlanmasının ardından Merkez Hakem Kurulu seminerinde hakemlere hataları için önemli uyarılar yapıldı. Ancak ikinci yarıda da hatalar tüm hızıyla sürüyor. Siz bunu neye bağlıyorsunuz?


ERMAN TOROĞLU: Hakem olunmaz, doğulur!

Hakemin çok koşması değil, ne zaman nereye koştuğu önemli... Hakem koşarken iyi göremez. Kontratak pozisyonu olduğunda hakem durabiliyorsa ve durarak bakabiliyorsa çok daha doğru karar verir. Hakemlik tecrübe işidir. Her maç size ayrı bir değer katar. Bizde yaşlı futbolcu fazla. Eğer hakemleri çok gençleştirirseniz o papaz futbolcular, kuş hakemlerle top gibi oynar. Nitekim de oynuyorlar... Televizyonda bile bazı futbolcuların saha içinde hakemlere fırça attığını görüyorum. Bu hakemler, futbolcuların gözlerine bakamıyor. Hakem eğer hakemse sadece gözleriyle bakarak o futbolcuları hizaya getirebilir. Ne kadar eğitim verirseniz, ne kadar maç verirseniz verin hakem olunmaz, hakem doğulur. Ben artık pozisyon hatalarından vazgeçtim, kendisine fırça atan, küfür edenleri bile ihraç edemiyorlarsa gerisini siz düşünün... Daha da önemlisi hakemler arasındaki para dağılımı son derece adaletsiz. Adaletsizliğin olduğu yerde adalet dağıtacak hakemden adalet bekliyorsunuz. Hani bir laf var ya 'alır da kaçar mısınız?'

AHMET ÇAKAR: Hakemleri '22' stresi bastı

Hatalar silsilesi, devam ediyor... Birinci hata; hakemlerin bazılarını profesyonel yapmaktır. Hem diğer hakemlere haksızlık hem de profesyonel yaptığınız hakemleri günlerce evlerinden uzakta Riva'da tutmak psikolojik sorunlar yaratır. İkinci hata; hakem sayısını 22'ye indirmek büyük bir intihardır. Sebebi şu; sezon sonunda Süper Lig hakem kadrosu yarı yarıya inecek. Aksi halde 22 sayısına ulaşamazsınız. Bu demek oluyor ki, hakemlerin neredeyse yarısı küme düşecek. Yani sezon sonuna kadar hakemler küme düşmemek için yoğun bir stres yaşayacaklar. Tıpkı Süper Lig'de takım sayısının 10'a inmesi gibi. Yaşanacak stresi, gerilimi düşünebiliyor musunuz? İşte bu gerilimi, hakemler de yaşayacak, bu da sahaya ciddi hakem hataları olarak yansıyacak. Kuddusi Müftüoğlu vizyonsuz, manasız işler yapıyor. Devrim ve yenilikler yapacağım diye saçma sapan işlere imza atıyor. Sezon sonunda muhtemelen Müftüoğlu ve ekibi gidecek ama olan Türk hakemliğine olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lig yaşlandı hakemler gençleşti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN