MHK'ye delege formülü!

Hakem Bitnel'in skandal kararlarına taraflı tarafsız tüm kamuoyundan tepkiler yağınca bir çıkış arayan Federasyon, çareyi Merkez Hakem Kurulu seçimlerinde buldu. MHK'yi artık delegelerin oyları belirleyecek

Giriş Tarihi: 24.2.2016
MHK'ye delege formülü!
TFF, G.Saray-Trabzon maçındaki skandallar üzerine yeni kararlar alıyor:

Galatasaray-Trabzonspor maçında hakem Deniz Ateş Bitnel'in ortaya koyduğu kötü yönetim, birçok tartışmayı beraberinde getirirken, Türk futbolunun kurtuluş reçetesi aranıyor. Yaşananlardan sonra Türkiye Futbol Federasyonu bugün yapacağı olağan toplantısında hakem hataları konusunu da görüşecek. Kulüpler Birliği'nin ısrarlı "Adalet" vurgusu ve futbolun paydaşlarının seçim isteği, TFF Başkanı Yıldırım Demirören'i harekete geçirdi. Bugün Riva'daki toplantı sonrası saat 17.00'de yapılacak basın açıklamasında sistem değişikliği ile ilgili olarak açıklamalar olacak.

1- TFF TOPU KULÜPLERE ATACAK
Yıldırım Demirören
, kulüplere seslenip, "Gelin MHK'yi Federasyon değil, Federasyonu da seçen futbol ailesi yani delegeler seçsin" diyecek. Böylelikle hakemler ve hataları TFF'nin sorumluluğundan çıkarılıp, futbolun paydaşlarıyla paylaşılacak. Bundan sonraki süreçte sıkıntı yaşandığında "Biz değil siz seçtiniz" diyerek kaotik ortamın son bulması sağlanacak. Ancak delegelerin MHK üyelerini nasıl seçeceği, adayların nasıl belirleneceği daha sonra netlik kazanacak.

2- DELEGE SAYISINI AZALTALIM
Federasyon
Başkanı Demirören, TFF Başkanı ve yönetimini seçen delege yapısı için de değişim talebini dile getirecek: "Gerekirse kulüplerin delege sayısını azaltalım." Futbol adamlarının sayısını çoğaltalım ama bunu hep birlikte yapalım. Türkiye Futbol Federasyonu yönetimi olarak her değişime açığız mesajı verilecek.

3-YABANCIYA ÖDENEN PARA SABİTLENECEK
Yabancıyı
serbest bırakan TFF, 14 yabancı hakkını kullanan kulüpler katlamalı olarak lisans bedeli ödüyordu. Bu rakam sabitlenecek.

4- TFF KENDİ PAYINDAN VERECEK
Futbol
Federasyonu yayın ihalesinden kendi aldığı payın yüzde 4-5 seviyesine inmesini kabul ettiğini açıklayacak. Kalan bölüm kulüplere dağıtılacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
MHK'ye delege formülü!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN