Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldızımızı sattık kampanya başlattık

Galatasaray ile UEFA arasındaki kritik toplantı dün gerçekleşti. İşte SABAH farkıyla A'dan Z'ye detaylar

Giriş Tarihi: 24.2.2016
Yıldızımızı sattık kampanya başlattık
Merakla beklenen UEFAGalatasaray zirvesi, dün gerçekleşti. UEFA'nın Nyon'daki merkezinde 3 saat süren görüşmeye kulüp adına başkan Dursun Özbek, genel sekreter Fatih İşbecer, hukuk işlerinden sorumlu yönetim kurulu üyeleri Eşref Alaçayır ve Ural Aküzüm ile bu dava için tutulan dünyaca ünlü spor avukatı Jean Louis Dupont katıldı.

BİZ 15 MİLYON EURO ARTI VERDİK

Dursun Özbek, tarihi toplantıda UEFA heyetine şöyle seslendi: "Geldiğimiz ilk günden itibaren sizlerin uyarılarını çok önemsiyoruz ve buna göre hareket ediyoruz. 40'ın üzerinde olan oyuncu kadromuzu 20'li rakamlara indirdik. 3 yıllık sürenin ilk 2 yılında biz yokuz. Üçüncü yılın son çeyreğinde bu sürece dahil olduk. Geldiğimiz günden bu yana ekonomiyi toparlamaya çalışıyoruz. İlk 2 yıldaki zararlar kabulümüz ama üçüncü yılda 15 milyon Euro artı verdik." Özbek, savunmasını şu sözlerle sürdürdü:

BİLEKLİK KAMPANYASI DÜZENLEDİK

"Yeni projeler üretiyoruz. En değerli oyuncumuz Burak Yılmaz'ı Çin'e sattık. Bileklik kampanyası düzenledik. Diğer finansal konularda da çalışmalarımız var. Sizden şunu istirham ediyoruz. Kararlılığımız, niyetimiz ortada. Galatasaray her zaman Avrupa kupalarında olan ve en iyi şekilde ülkesini temsil eden, Avrupa futboluna katkı sağlayan, UEFA şampiyonu olan büyük bir kulüp. Sizlerden cezayı verirken iyi niyetimizi ve gayretimizi görüp ödüllendirmenizi istiyoruz. İlk 2 yıl ile 3. yıl arasındaki farkı takdirinize sunuyoruz. Bizi men etmek yerine 3 yıllık toparlama sürecinin ardından 2 yıl daha ek süre verirseniz tüm sorunları çözeceğimizin garantisini veriyoruz. Unutmayın ki Galatasaray, Avrupa'nın önemli bir rengi ve değeri. Gelin bunu birlikte yaşatalım."

UEFA YÖNETİMİ UMUT VERDİ!

UEFA yönetimi son 6-7 aydaki verilerden etkilenirken, Galatasaray yönetimine ilk kez katı konuşmayarak, "Yaptıklarınız, gayretleriniz, uğraşlarınız ve sonuçlar umut verici. 3 yılın 2 yılını sizden öncekiler kötü geçirdi. Bizim uyarılarımızı dikkate almadılar. Sizin gayretlerinizden memnunuz. Bunu da görüyoruz" dediler. Bu ifadeler Galatasaray yönetimini umutlandırdı. "2 yıllık ek sürede istediğinizi yapmazsak en ağır cezaya razıyız" diyerek salondan çıktılar.

CEZA GELİRSE CAS'A GİDERİZ

Dursun Özbek toplantının ardından UEFA'nın '1+1 yıl Avrupa'dan men' talebi ile ilgili kararı bir hafta içerisinde vereceğini söyledi. Özbek, "Son derece net bir savunma verdik. Gerçekçi açıklamalar yaptık. Hakimler Kurulu, karar verecek. Olumsuz bir sonuçta CAS'a götürme hakkımız var. İnşallah buna gerek kalmaz. Bir hafta içerisinde karar çıkacak. Galatasaray'ın ceza almaması gerektiğini anlattık. İki tarafın da birbirini anladığı bir toplantı oldu. UEFA'nın bize teklif ettiği çeşitli cezalar var. En ağır olanını almak istemediğimizi savunmamızda belirttik. Mali durumumuzun başabaş gelmesi konusunda kendilerini detaylı bilgilendirdik" ifadelerini kullandı.

İŞTE KRİTİK ZİRVEDEN DETAYLAR…

Dupont'dan CAS tehdidi
Bu dava için özel olarak tutulan Jean Louis Dupont dünkü savunmasında UEFA müfettişleri ve hakimlerine CAS yolunu hatırlattı. Geçmişte UEFA'dan 1+1 yıl men cezası alan Malaga'nın +1'ini CAS'ta kaldırdığı belirtildi. (Dupont'a Galatasaray ilk etapta 100 bin Euro ödeme yaptı. UEFA 1+1 yıl Avrupa'dan men edilme ihtimalini ortadan kaldırırsa Dupont'a sarı-kırmızılı kulüp 600 bin Euro daha ödeme yapacak)

Avrupasız tükeniriz
Mayıs ayında Galatasaray'ın kara geçeceğinin vurgulandığı savunmada UEFA'ya, "Avrupa kupaları en önemli gelir kaynağımız. Bizi men ederseniz, ekonomik olarak nasıl düzelmemizi beklersiniz? Loca-koltuk satışından sponsorlara kadar Avrupa'dan men kararı her şeyi olumsuz etkiler" mesajı verildi.

Kulis: 1 yıl ceza 1 yıl erteleme
Peki Galatasaray'a ceza gelecek mi? Bu konuyla ilgili bir sürü iddia var. Fakat en güçlü görüş, "UEFA, Galatasaray'a 1 yıl Avrupa'dan men cezası verecek diğer bir yılı ise erteleyecek" yönünde. Galatasaray Başkanı Dursun Özbek bu iddia için, "Daha ortada bir ceza yok. Biz umutluyuz" yorumunu yaptı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldızımızı sattık kampanya başlattık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN