Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da kurulu kulüpler seçmiyor

Avrupa'nın önde gelen liglerinde hakem yönetimi ve görevlendirmelerini ülke federasyonları yürütüyor

Giriş Tarihi: 26.2.2016
Avrupa'da kurulu kulüpler seçmiyor
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören'in son dönemde yaşanan hakem hatalarına çözüm olarak önerdiği Merkez Hakem Kurulu seçimlerinin kulüpler tarafından yapılması önerisinin Avrupa'da bir benzeri yok.

KULÜPLERİN ETKİSİ SINIRLI
Federasyon ile lig yönetimleri arasında keskin çizgiler bulunsa da bu durum genellikle ligin pazarlanması ve yayın hakları ekseninde gerçekleşiyor.
Kulüpler tarafından kurulan şirketler pazarlama tarafını yürütürken federasyonlar hakemlerin atanması benzeri yönetsel işlerde yetkili. Üstelik Türkiye'dekinin aksine futbolun beşiği İngiltere'de federasyon seçimlerinde Premier Lig kulüplerinin etkisi çok sınırlı ve sembolik. İngiltere'de yerel ve bölgesel futbol birliklerinin temsilcilerinin ağırlıkla yer aldığı konseyin içinden bir başkan seçiliyor ve bu federasyon cezalar, hakem atamaları gibi konulara bakıyor. İtalya ve İspanya'da federasyonlar, Türkiye'ye benzer şekilde seçilse de atamalarda yine bu federasyonlar yetkili.

DEMİRÖREN NE DEMİŞTİ?
Artık MHK, PFDK ve Tahkim kurullarını federasyon atamayacak, futbol ailesinin üyeleri seçecek. Bu seçim yönetim kurulu seçimleriyle aynı yıl yapılmayacak."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da kurulu kulüpler seçmiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN