Bizim boğalar başka boğalara benzemez

Giriş Tarihi: 2.4.2016
Bizim boğalar başka boğalara benzemez
SABAH'ın eski hakem olan iki usta yazarından Pierluigi Collina'nın sözlerine yanıt:

AHMET ÇAKAR: Matador terbiyecisi Collina, önce Kuddusi ve Bünyamin denen iki matador terbiyecisine hakkaniyet ve baskıdan arınmalarını öğretsin. Aklı sıra gaz alıyor!

HİKAYE ANLATMASIN
Pierluigi Collina, bana hikaye anlatmasın… Şu anda televizyonlarda hakemleri eleştirenler yani onun deyimiyle boğa ile güreşenler hem de ne boğalarla güreşmiş olanlar, hakemleri eleştiriyorlar. O şu anda matador terbiyecisi… Biz eski hakemler ise dövüşün, kurallarını yorumluyoruz. Dediği üç şey doğru; yetenek çalışmak ve cesaret şart… Ama matador terbiyecisinin unuttuğu çok ama çok önemli bir şey var. Örneğin İtalyan hakemleri (bu İtalyan polisinin tapelerinde de sabittir) bazı dönemler Juventus'un, bazı dönemler Milan'ın bazı dönemler Inter'in dediğini birer birer yapmıştır.
Hatta, Collina'dan önceki matador terbiyecisi olan Pairetto sadece Juventus'un değil, İtalyan takımlarının Avrupa kupalarında yaptığı maçlarda da kim ne istiyorsa yapmış. Bana neyi anlatıyor… Önce Kuddusi (Müftüoğlu) ve Bünyamin (Gezer) denen sözüm ona iki matador terbiyecisine; cesaret, hakkaniyet ve baskıdan arınmaları öğretilsin sonra bize ders versin.
Collina'nın, "Türk hakemler Avrupalılar'dan iyi" sözüne de kesinlikle katılmıyorum. Gaz almaya yolladılar o da aklı sıra gaz alıyor. Türk hakemleri, Avrupa'da başarılı lakin Türkiye'de komik amatörce ve nedeni anlaşılamayan, tuhaf hatalar yapmaktalar.

ERMAN TOROĞLU: Collina'nın bilmediği bir şey var, bizdeki matadorların daha boğayı öldürdüğü görülmedi ama boğalar çok matador öldürdü

HİÇ MAÇ İZLEMİŞ Mİ!..
Collina'nın söylediklerinin çoğunun yanındayım… Yıllardır bu cümleleri televizyondan zaten söyleyen benim; bir işi bilebilirsiniz ama cesaretiniz yoksa yapamazsınız… Collina'nın benzetmesi de güzel. Futbolcu ile kulüpleri boğaya benzetiyor, hakemleri de matadorlara… Sonra da televizyonlarda hakemleri eleştirenleri eleştiriyor. Futbol oynamamış, topa ayağını vurmamış hakemlerin bu işi yapmaları zor. 'de maalesef bunlar çoğunlukta.
Collina'nın bilmediği bir şey var bizim ülkede... Bizdeki boğalar matadorları hep götürüyor. Ben matadorun galip geldiğini çok az gördüm.
Hep boğalar matadorları öldürüyor. Collina bir şeyi daha bilmiyor. Bu bilmediğini ben üstüme almadım. Collina sadece matadorluk yaptı.
Ama ben önce boğaydım sonra matador oldum. Sonra da televizyoncu. Collina benim kadar ne boğayı bilir ne onun sahibini bilir ne de bunların karşısında hakemin yorumunu.
Türk hakemlerinin iyi olduğunu söylediğine göre Collina herhalde 'deki maçları izlemiyor… Bir de Collina herhalde buraya gönderdiği adamlar, TFF'den iyi para alıyor ki hakemleri bize toz pembe lanse ediyor. Sevgili Collina gelsin de ben ona 3-5 maçı canlı izleteyim. Görsün Türk hakemliğinin ne olduğunu.


COLLİNA NELER DEMİŞTİ?
Elit hakem olmak için olmazsa olmaz 3 şart var.
1-Yetenek, 2- Çok çalışmak, 3- Cesaret… Oyunu okuyabilmek. Takımların taktiklerini bilmek sizi hep bir adım ileride tutar. Yetenek maç kazandırır ama takım oyunu şampiyon yapar. Maçın hakemi ekibin lideridir, onların kralı değildir.
Cesaretiniz yoksa yetenek ve çok çalışmanız çöpe gider. TV karşısında karar vermek kolaydır. Ne yazık ki bizim aramızdan çıkan eski arkadaşlarımızdan çıkan eski arkadaşlarımız da bunu yapıyor.
Her ülkede var. Önemli olan boğanın karşısında kritik karar verebilmektir. Türk hakemleri Avrupalılar'ın birçoğundan iyi. Endişeye gerek yok. Bunu kulüplere de söyleyebilirsiniz.


HAKEMLERE 3.5 SAAT DERS VERDİ
İstanbul'da yapılan hakem seminerinde konuşan Collina, Süper Lig'deki tartışmalı pozisyonları da değerlendirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bizim boğalar başka boğalara benzemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN